وزیر نفت: چند برابر قرارداد توتال، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، خبرنگاران - وزیر نفت گفت: دولت گذشته هشت سال کشور را معطل امثال شرکت فرانسوی توتال کرد، اما اکنون می بیند شرکت های بزرگ دیگری آمده اند و در مجموع چند برابر وعده بی عمل توتال، حاضر به سرمایه گذاری شده اند و قرارداد هم امضا نموده اند.

وزیر نفت: چند برابر قرارداد توتال، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم

به گزارش وبلاگ افراگرافیک و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در انعقاد قراردادهای نفتی و جذب سرمایه گفت: در دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه امضا کردیم، 16.5 میلیارد دلار با شرکت های داخلی و خارجی امضا شده که هم در بحث توسعه میدان ها نفتی و گازی مشترک، هم بحث جمع آوری گازهای مشعل بوده است.

وی گفت: 28 مورد از این قراردادها مربوط به جمع آوری گازهای همراه نفت و مشعل بوده که قرار است تا سرانجام این دولت مشخص تکلیف گردد. در بحث احداث خطوط انتقال فرآورده های نفتی نیز قراردادهایی امضا شد تا تردد تانکرها در جاده ها کم و انتقال فرآورده از جنوب کشور تا شمال کشور با خط لوله انتقال انجام گردد.

اوجی گفت: در بحث احداث مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی، تکمیل زنجیره پتروشیمی و احداث پتروپالایشگاهی نیز قراردادهایی امضا شد و نخستین واحد پتروپالایشگاهی به وسیله خود وزارت نفت به ظرفیت 300 هزار بشکه در استان هرمزگان در بهار سال جاری کلنگ زنی خواهد شد.

وزیر نفت گفت: عمده تأمین اقتصادی قراردادهای توسعه میدان ها از محل عایدات همان میدان خواهد بود و هلدینگ های بزرگ، میدان ها نفتی و گازی را توسعه می دهند و سرمایه گذاری که انجام دادند، از محل فراوری نفت، میعانات گازی و گاز مستهلک خواهد شد. بخش دیگری از تأمین اقتصادی نیز به وسیله کنسرسیوم های بانکی به صورت فاینانس و تسهیلات است و بخشی نیز از منابع داخلی پروژه ها تأمین خواهد شد.

وی گفت: بخشی از قراردادهایی که تا به امروز در دولت سیزدهم امضا شده مربوط به توسعه میدان ها مشترک است. برای توسعه فاز 2 میدان مشترک آزادگان، شرکت های مختلفی آمده اند و تکمیل و توسعه این میدان در حال آنالیز است تا زمینه همکاری با شرکت ها و هلدینگ های بزرگ فراهم گردد که تکمیل و توسعه این میدان ها به وسیله شرکت های بزرگ داخلی انجام خواهد شد.

اوجی گفت: در شرایط تحریمی طبیعی است اسامی شرکت ها اعلام نگردد. تنها برای اینکه عده ای دست از انتقاد بردارند، هرگز این رویه را تغییر نخواهیم داد و اسامی شرکت ها و جزئیات قراردادها را افشا نخواهیم کرد.

وزیر نفت گفت: شاید آنها ناراضی هستند که هشت سال کشور را معطل امثال شرکت فرانسوی توتال کردند، اما اکنون می بینند شرکت های بزرگ دیگری آمده اند و در مجموع چند برابر وعده بی عمل توتال، حاضر به سرمایه گذاری شده اند و قرارداد هم امضا نموده اند.

وی در سرانجام گفت: بی شک از این پس هم در همه قراردادهای نفتی، همین رویه ما خواهد بود و به هیچ عنوان انتظار انتشار جزئیات قراردادها و اسامی شرکت ها را نداشته باشید. منتقدان می توانند فرایند پیشرفت پروژه ها را نقد نمایند، صرف انتشار اسامی شرکت ها جز اینکه راه را برای تحریم باز می نماید، چه فایده ای دارد.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "وزیر نفت: چند برابر قرارداد توتال، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نفت: چند برابر قرارداد توتال، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید