خبرنگاران کرونا، دنیا را با بحران اخلال روبرو نموده است

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، تهران-خبرنگاران- عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: به نوعی می توانیم بحران کرونا را بحران اخلال نام گذاری کنیم؛ زیرا تمام ابعاد زندگی مردم جهان اعم از اقتصاد، سلامت، سیاست، سلامتی و....را دچار اختلال نموده است.

خبرنگاران کرونا، دنیا را با بحران اخلال روبرو نموده است

اباذر اشتری در نشست مجازی نهاد علم و بلایای فراگیر در مورد مسئولیت اخلاقی دانشگاه در بلایای طبیعی، گفت: در طول تاریخ تا به امروز بحرانی را نداشته ایم که به این گونه همه مردم را در هر سطح، قومیت و ملل مختلف درگیر کند.

وی در این نشست مجازی که توسط دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، عنوان نمود: می توانیم بحران کرونا را به نوعی بحران اخلال نام گذاری کنیم؛ زیرا همه ابعاد کشورها را دچار اختلال نموده است.

اشتری عنوان نمود: مردم از دانشگاهیان توقع ارائه راه چاره را دارند. در شرایطی که روز به روز بحران های گوناگون ایجاد می گردد از هیچ نهادی به جز دانشگاه امید نداریم.

وی ادامه داد: زمانی که مسائل جامعه بزرگتر می گردد به نسبت آن مسوولیت دانشگاه افزایش پیدا می نماید. به طور کلی دانشگاه محل فراوری، بازفراوری، انتقال و کاربست دانش است.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم اجتماعی در ادامه گفت: کارنمودهای دانشگاه در نهادهای اجتماعی و سیاسی به نوعی مسوولیت اجتماعی آنها است.

اشتری توضیح داد: اگر مداخله در بحران را به سه دسته اقدامات پیش، حین و پس از بحران تقسیم کنیم دانشگاه در تمامی آنها نقش موثر دارد. همچنین دانشگاه می تواند در پیشگیری و آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی پس از بحران نقش آفرین است.

وی با بیان اینکه نقش دانشگاه ها برای بازگرداندن روحیه به مردم آسیب دیده، بسیار اساسی است، گفت: اگر بخواهیم وضع دانشگاه را نسبت به جامعه ارزیابی کنیم. دانشگاه های ما در دوران کنونی که 20 تا 30 درصد جامعه رفتار ضدفرهیختگی دارند، نقش خود را به خوبی ایفا نموده است.

انسان ها وارد مرز ناشناخته ای با طبیعت شده اند

در ادامه این نشست مجازی، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به موضوع نقش نهاد علم در بحران های محیط زیستی توضیح داد: اگر در نظر بگیریم که ویروس دست ساز نیست و از دل طبیعت بیرون آمده است؛ بنابراین نشان می دهد که انسان ها وارد مرز نا شناخته ای با طبیعت شده است.

جبار رحمانی ادامه داد: زمانی که به بحران های محیط زیستی نگاه کنیم، درمی یابیم باید زندگی خود را با طبیعت آشتی دهیم. ما شاهد سلطه علم در دنیا هستیم، اما باید از نسبت بحران آفرین آن در طبیعت کاسته گردد. زیرا طبیعت می تواند بدون انسان زندگی کند، اما انسان نمی تواند بدون طبیعت زندگی کند؛ بنابراین گونه کوچک ما هستیم و به طبیعت احتیاجمندیم.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ادامه توضیح داد: زمانی که از بحران طبیعت حرف می زنیم؛ فاعل در آن ناشناخته است، در حالی که ما باید فاعل را که همان انسان ها هستند در بحران های طبیعی پیدا کنیم.

علم مدرن امکان استثمار طبیعت را داده است

رحمانی اضافه کرد: زبانی که دانشگاهیان در متون علمی استفاده می نمایند، مسالمت آمیز با طبیعت نیست و حالت تسخیری و سلطه گری دارد. به طور کلی ما با طبیعت به گونه ای رفتار می کنیم که یک شیء است و باید آن را تخریب و تصاحب کنیم؛ بنابراین با این تفکر فجایع گوناگون پدیدار می گردد.

وی گفت: احتیاج است صدای طبیعت را بشنویم و از نشانه های آن در راستای برطرف خطاهای گذشته استفاده کنیم. علم مدرن امکان سلطه و استثمار طبیعت را داده است که بحران ها نیز ناشی از نبود اخلاق در طبیعت و سوءاستفاده از آن است.

به گفته عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تلفیق علوم و دغدغه های علم با طبیعت باعث آسیب به آن شده است. ما رو ز به روز به سمت فروپاشی بیشتر می رویم که احتیاج به بازنگری این نوع رویکرد وجود دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کرونا، دنیا را با بحران اخلال روبرو نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا، دنیا را با بحران اخلال روبرو نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید