تصویب آیین نامه مالیات بر خانه های گران قیمت

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، هیات وزیران در جلسه امروز خود که به ریاست سیدابراهیم رئیسی برگزار گردید، با هدف کاهش نوسانات بازار مسکن و مقابله با سفته بازی، آیین نامه اجرایی مربوط به مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت در سال 1400 را به تصویب رساند.

تصویب آیین نامه مالیات بر خانه های گران قیمت

بر این اساس، واحدهای مسکونی (شامل کلیه ساختمان ها اعم از مستغلات، آپارتمان و ویلا) و باغ ویلاهای گران قیمت (با احتساب عرصه و اعیان) متعلق به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و افراد تحت تکفل آنها، با ارزش روز بیشتر از یکصد میلیارد ریال و بعلاوه باغ ویلا (اماکنی که مطابق جواز صادره به اسم باغ شناخته شده و به وسیله شهرداری ها و دهیاری ها حسب مورد پروانه ساخت ویلا برای آن صادر شده است) دارایی های مشمول این آیین نامه هستند.

نرخ مالیات سالانه خانه های گران قیمت

نرخ مالیات سالانه دارایی های مشمول آیین نامه فوق (با احتساب عرصه و اعیان) برای دارایی های با ارزش روز از یکصد میلیارد و یک ریال تا 150 میلیارد ریال نسبت به مازاد یکصد میلیارد ریال معادل 1/0 درصد، از 150 میلیارد و یک ریال تا 250 میلیارد ریال نسبت به مازاد 150 میلیارد ریال معادل 2/0 درصد، از 250 میلیارد و یک ریال تا 400 میلیارد ریال نسبت به مازاد 250 میلیارد ریال معادل 3/0 درصد، از 400 میلیارد و یک ریال تا 600 میلیارد ریال نسبت به مازاد 400 میلیارد ریال معادل 4/0 درصد و نسبت به مازاد 600 میلیارد ریال معادل 5/0 درصد مشخص شد.

در مورد دارایی­ های مشمول مشاعی، ابتدا مالیات موضوع این آیین نامه برای کل دارایی، محاسبه و سپس هر یک از مالکین به نسبت سهم مالکیت خود، مشمول پرداخت می شوند.

دارایی های مستثنی شده

واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در سال تملک، مشمول مالیات مذکور نستند.

کلیه مالکین دارایی های مشمول، مکلفند مالیات سالانه موضوع این آیین نامه را به وسیله سازوکار مندرج در آیین­ نامه حداکثر تا خاتمه بهمن سال 1400 پرداخت نمایند. در غیر این صورت، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند به وسیله عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات های مستقیم، مالیات متعلق را وصول کند.

ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی مجاز به ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این آیین نامه برای آنها مالیات مشخص شده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال، شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره نیستند و متخلف در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد.

رأی اعتماد دولت به استانداران سه استان

بعلاوه هیات دولت در جلسه صبح روز چهارشنبه خود، به استانداران منتخب استان های لرستان، فارس و زنجان رأی اعتماد داد.

فرهاد زیویار، محمدهادی ایمانیه و محسن افشارچی به ترتیب به اسم استانداران منتخب لرستان، فارس و زنجان، از هیئات وزیران رأی اعتماد گرفتند.

سوابق استاندار لرستان

فرهاد زیویار متولد 1348 در شهر خرم آباد و دارای مدرک دکتری علوم سیاسی است.

وی پیش از این دبیر کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت (1390)، معاون مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری (1385-1384)، رئیس مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری (1389) و رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات (1393-1392) بوده است.

سوابق استاندار فارس

محمدهادی ایمانیه متولد 1341 در شهر شیراز و فارغ التحصیل پزشکی عمومی و تخصص بچه ها از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بعلاوه فارغ التحصیل فوق تخصص گوارش و کبد بچه ها از دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی وی می توان به ریاست بیمارستان های شهید بهشتی و نمازی شیراز، ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مشاور وزیر در امور دانشگاه ها و طب سنتی ایرانی اشاره نمود.

سوابق استاندار زنجان

محسن افشارچی متولد سال 1349 در شهر زنجان است.

وی دارای مدرک دکتری در رشته مهندسی کامپیوتر - هوش مصنوعی از دانشگاه کلگری کانادا، کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه علم و صنعت ایران و کارشناسی مهندسی کامپیوتر - سخت افزار از دانشگاه اصفهان است.

ریاست دانشگاه زنجان (1393-1389) و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان (1389-1386) از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی افشارچی است.

تصویب آیین نامه پیشگیری از خسارات سیل

دولت در اجرای جزء (3) تبصره (13) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر اختصاص اعتبار برای پیشگیری از خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب و هم ضرورت اولویت بندی استان های در معرض خطر سیلاب براساس مطالعات مرتبط، آیین نامه اجرایی حکم مندرج در قانون یاد شده را به تصویب رساند.

براساس آیین نامه مذکور، سازمان مدیریت بحران کشور مکلف است ظرف 15 روز پس از تصویب این آیین نامه لیست استان های در معرض خطر سیلاب را به ترتیب اولویت در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور قرار دهد.

وزارت کشور هم موظف است، لیست شهرداری های مشمول دارای مطالعات مصوب، به همراه اعتبارات لازم را مشخص و به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام و سازمان برنامه و بودجه کشور هم باید حداکثر ظرف 15 روز لیست شهرهای مذکور را آنالیز نموده و نسبت به اخذ مصوبه هیئت وزیران اقدام کند.

اعتبارات مصوب در قالب مبادله موافقتنامه فیمابین وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور برای پیشگیری از خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب در شهرداری مربوط هزینه می گردد.

تأمین 50 درصد سهم اعتبارات از محل منابع شهرداری ها در قالب موافقتنامه یادشده صورت می پذیرد.

وزیران منتخب برای عضویت در شورای دستمزد

هیات وزیران به موجب حکم مندرج در ماده (74) قانون مدیریت خدمات کشوری، نسبت به مشخص وزیران منتخب خود برای عضویت در شورای حقوق و دستمزد تصمیم گیری کرد.

بر این اساس، وزرای آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اسم وزیران منتخب دولت برای عضویت در شورای حقوق و دستمزد مشخص شدند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه وبلاگ افراگرافیک بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "تصویب آیین نامه مالیات بر خانه های گران قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب آیین نامه مالیات بر خانه های گران قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید