بستنی های میوه ای واقعا میوه ای اند؟

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، با آغاز فصل تابستان، بازار بستنی فروشی ها داغ می گردد. در میان انواع بستنی ها آنهایی که در رنگ های بسیار جذابی عرضه شده و به صورت قیفی یا لیوانی به شکل گلوله ای سرو می شوند اما و اگرهای فراوانی دارند. به سراغ خانم

بستنی های میوه ای واقعا میوه ای اند؟

گفت و گو با خانم دکتر ثریا نواب پور

با آغاز فصل تابستان، بازار بستنی فروشی ها داغ می گردد. در میان انواع بستنی ها آنهایی که در رنگ های بسیار جذابی عرضه شده و به صورت قیفی یا لیوانی به شکل گلوله ای سرو می شوند اما و اگرهای فراوانی دارند. به سراغ خانم دکتر ثریا نواب پور، دامپزشک و کارشناس ارشد صنایع لبنی رفتیم و نکات جالبی را در خصوص بستنی ها از ایشان شنیدیم.

خانم دکتر! اگر کسی در این تابستان گرم بخواهد به بستنی فروشی برود و از ظاهر محل، کارکنان و بهداشت این مکان هم مطمئن گردد، از کجا باید متوجه گردد که بستنی ای که می خرد سالم و بهداشتی است؟

به طور کلی تمام محصولات لبنی باید شناسنامه داشته باشند یعنی علامت استاندارد، پروانه بهره برداری و پروانه بهداشت روی بسته بندی محصول به چشم بخورد. اگر بستنی فروشی، بستنی را بدون بسته عرضه می نماید باید مطمئن شوید بستنی های یخچالش را از کجا تهیه نموده است و اگر آن منبع اصلی شناسنامه ندارد، بستنی بهداشتی نیست.

در گذشته بستنی هایی با طعم شاتوت، زعفران، کاکائو، نسکافه و نهایتا طالبی و وانیل را می دیدیم اما چند وقتی است که یخچال بستنی فروشی ها مثل یک جعبه مداد رنگی است، این بستنی های خوش رنگ را تایید می کنید؟

فروشندگان و فراوری نمایندگان چنین بستنی هایی ادعا می نمایند بستنی میوه ای می فروشند. اگر بستنی با میوه تهیه شده باشد، باید قطعات میوه در آن دیده گردد، این رنگ های غلیظ در بستنی هایی که شما به آنها اشاره نموده اید، مطمئنا از منابع گیاهی گرفته نشده اند چون اصلا رنگ های گیاهی چنین شدت و طیف هایی ندارند. استفاده از افزودنی در شیر و فرآورده های آن ممنوع است و رنگ و طعم دهنده شیمیایی هم افزودنی محسوب می شوند و اگر فراوری نماینده ای می خواهد این عوامل اشتهابرانگیز را به محصولاتش اضافه کند، باید رنگ و طعم دهنده طبیعی مثل میوه، شکلات و قهوه باشد بنابراین ما نگران سلامت مصرف نمایندگان چنین بستنی هایی هستیم.

این همه محصول غذایی با رنگ های مصنوعی را در طول روز مصرف می کنیم مگر شیر و فرآورده هایش چه تفاوتی با دیگر محصولات دارند؟

تاکید می کنم استفاده از رنگ های شیمیایی در محصولات غذایی به خصوص در شیر و فرآورده های آن باید با آنالیز و دقت شدید انجام گردد. ممکن است فراوری نمایندگان این مواد مصنوعی را به فرآورده های شیرینی و شکلات اضافه نمایند و محصولاتشان را در بازار مصرف خوب بفروشند اما در صنعت شیر و فرآورده هایش کسی اجازه ندارد هر چه نفع خودش است به محصول غذایی ای که قرار است به مردم عرضه گردد اضافه کند زیرا این کار تقلب محسوب می گردد.

پس چرا هنوز این همه بستنی تهیه شده از رنگ های مصنوعی در سطح شهر به فروش می رسند؟

باید راجع به شکل برخوردی جدی صورت گیرد. مردم خودشان باید مراقب سلامتشان باشند. سالم بودن و سالم ماندن باارزش است و اگر کسی با مصرف چنین مواد شیمیایی ای به بیماری جدی ای مبتلا گردد اول نمی رود دنبال شکایت! بلکه باید تمام زندگی اش را تعطیل کند و به فکر درمان باشد. پس باز هم به اصل پیشگیری بهتر از درمان است می رسیم. تصمیم نهایی با خود مردم است که به فکر سلامت خودشان باشند یا به علت اشتهابرانگیز بودن این خوراکی ها آنها را بخرند.

پس اگر خودمان در خانه بستنی تهیه کنیم، بهتر است، نه؟

نه چنین کاری لزومی ندارد. با اینکه اغذیه فروشی ها هم خوراکی ها و تنقلات مطمئن به مردم عرضه نمی نمایند، کارخانه های فراوری بستنی باید از فیلتر های قانونی و کیفی به خصوصی عبور نمایند که دانش آموختگان علم صنایع غذایی و تغذیه آنها را تدوین نموده اند بنابراین محصول آنها معتبر است.

شما سابقه تدوین قوانین استاندارد را در کارنامه خود دارید، ممکن است برایمان شرح دهید چرا در صنایع لبنی اجازه استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی را نمی دهید اما برای خوراکی هایی مثل شیرینی و شکلات تا این حد سخت گیر نیستید؟

زیرا شیر و فرآورده های آن جزو غذاهای اصلی هستند و خوراکی هایی که نام بردید غذای اصلی محسوب نمی شوند، یعنی فرد آزاد است که آنها را مصرف کند یا نکند. اگر روزانه شیرینی و شکلات و سایر تنقلات مصرف نکنیم، مسئله ای سلامتمان را تهدید نمی نماید اما اگر گروه لبنیات را کنار بگذاریم یا لبنیات سالم در اختیار نداشته باشیم، سلامتمان به خطر می افتد.

منبع : هفته نامه سلامت

منبع: راسخون

به "بستنی های میوه ای واقعا میوه ای اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستنی های میوه ای واقعا میوه ای اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید