آنالیز تاثیر افزایش سرمایه بر سود شرکت های بورسی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه و تقسیم سود شرکت های بورسی، دو موضوع جدا از یکدیگر هستند، به تشریح هر یک از موضوعات پرداخت.

آنالیز تاثیر افزایش سرمایه بر سود شرکت های بورسی

احمد جواهری در گفت و گو با وبلاگ افراگرافیک، با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه در شرکت ها یک روش تامین اقتصادی محسوب می گردد، شرح داد: یکی از اهداف شرکت هایی که وارد بازار سرمایه می شوند، تسهیل تامین اقتصادی است. شرکت هایی که در بازار سرمایه نیستند، برای تامین اقتصادی عموما به استراض روی می برند و از بانک وام می گیرند که این روش بازپرداخت همراه با سود بانکی را در پی دارد و معمولا مبلغی که بانک ها وام می دهند، زیاد نیست.

وی با بیان اینکه افزایش سرمایه روش های مختلفی دارد، گفت: اصلی ترین روش ها در ایران افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، افزایش سرمایه از محل سود انباشته، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها است و روش های دیگری که جدیدا پررنگ تر شده اند مانند افزایش سرمایه از محل صرف سهام و سلب حق تقدم است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید نمود: اینکه شرکتی سرمایه خود را افزایش دهد، بدون اینکه اطلاعات دیگری درمورد شرکت داشته باشیم، تفاوتی برای سهام دار ندارد. زیرا افزایش سرمایه از هر محلی باعث می گردد تعداد سهام شرکت افزایش پیدا کند اما ثروت سهام داران به لحاظ تئوریک تغییری نمی کند. اینکه بعد از افزایش سرمایه عرضه و تقاضای بازار، قیمت را به چه سمتی خواهد برد یک بحث دیگری است.

جواهری درمورد اینکه چرا افزایش سرمایه به خودی خود یک اقدام خنثی است، شرح داد: زیرا این موضوع بسیار مهم است که شرایط شرکتی افزایش سرمایه می دهد، به چه شکل است. شرکت ها اکثرا اعلام می نمایند افزایش سرمایه به جهت اصلاح اقتصادی انجام می گردد. شرکت ها می توانند افزایش سرمایه را صرف پروژه های جدید خود نمایند، همچنین برای سرمایه در گردش استفاده نمایند و ممکن است در بدترین حالت بدهی قبلی خود را تسویه نمایند.

وی در ادامه درمورد تقسیم سود نیز شرح داد: شرکت هایی سود تقسیم می نمایند که سودی داشته باشند اما این موضوع شرایطی دارد. اولین و مهم ترین شرط تقسیم سود این است که شرکت نباید زیان انباشته داشته باشد. یعنی مجموع عملکرد سال های گذشته شرکت، نباید زیان باشد. طبق قانون تجارت شرکتی که زیان انباشته دارد، حق توزیع سود ندارد حتی اگر در آن سال سود کسب نموده باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه به طور کلی بحث افزایش سرمایه و تقسیم سود دو موضوع جدا از هم است، اظهار کرد: تقسیم سود مربوط به مجمع عمومی عادی سالانه است و در این مجمع در خصوص آن تصمیم گیری می گردد اما درمورد افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری می گردد. این دو ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند و ممکن است در موارد محدودی ارتباطی داشته باشند. برای مثال زمانی که شرکت از محل سود انباشته، افزایش سرمایه می دهد.

جواهری یادآور شد: درمورد افزایش سرمایه در مجمع فوق العاده که از سهام داران شرکت تشکیل می گردد، تصمیم گیری می گردد. یعنی تصمیم در مجمع و توسط سهام داران گرفته می گردد؛ بنابراین این موضوع به طور کلی موضوعیتی ندارد که بگوییم شرکت ها به جای اینکه سود تقسیم نمایند، افزایش سرمایه می دهند و این موضوع کاملا بستگی به رویکرد شرکت دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز تاثیر افزایش سرمایه بر سود شرکت های بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز تاثیر افزایش سرمایه بر سود شرکت های بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید