شروع فاز سوم تست انسانی واکسن کووایران از اردیبهشت

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد آخرین شرایط تست انسانی واکسن کووایران اظهار کرد: از 25 اسفند مطالعه فاز دو و سه کارآزمایی بالینی را با هم شروع کردیم و در کنار آن مطالعات تکمیلی فاز یک بالای پنجاه سال را انجام دادیم.

شروع فاز سوم تست انسانی واکسن کووایران از اردیبهشت

وی با اشاره به فاز دوم این تست انسانی خاطر نشان کرد: در این دوره باید 289 نفر را وارد مطالعه می کردیم که تا به امروز 151 نفر را وارد فاز کردیم؛ هر روز به 10-15 نفر تزریق واکسن داریم و امیدواریم تا سرانجام فروردین ماه کل داوطلبان حداقل تزریق اول فاز دوم را دریافت نموده باشند و به تدریج تزریق دوم را دریافت نمایند. بر اساس پیش بینی ها داوطلب گیری فاز دوم تا آخر فروردین تمام می گردد.

به گفته حسینی، ابتدای اردیبهشت ماه تزریق جمعیت عظیم 20 هزار نفری را (فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران) شروع می کنیم و طبیعتاً کوشش ما این است که افراد در شهرهای تهران و کرج در هفته اول وارد مطالعه شوند و سپس شهرستان ها را شروع کنیم.

مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا با بیان اینکه خوشبختانه برای فاز یک این مطالعه که 56 داوطلب لازم بود به لطف مردم 120 هزار داوطلب اعلام آمادگی کردند، گفت: ما این بانک اطلاعاتی را نگه داشتیم و از بین آنها درخواست می کنیم که در فاز سوم این مطالعه شرکت نمایند.

وی اضافه نمود: در این دیتا بانک 120 هزار نفری که از تهران، کرج و اطراف این دو بودند بسیاری از داوطلبان از شهرستان ها نیز اعلام آمادگی نموده بودند و امکان سکونت در تهران را داشتند اما در فاز یک و دو یکی از شرایط سکونت در تهران و کرج و حومه بود.

وی ادامه داد: البته برای تست این واکسن در شهرهای مختلفی همچون شیراز، مشهد، اصفهان، کرج و بوشهر در فاز سوم وارد مطالعه خواهند شد اما در زمان مقرر، به صورت اختصاصی در همان شهر یک فراخوان الکترونیک کوتاه خواهیم داشت و تست انسانی را در همان شهر انجام می دهیم.

حسینی مطرح نمود: در مطالعات فاز سوم رصد داوطلبان به مدت یک سال وجود دارد و آن چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که دو تزریق انجام گردد و بعد از تزریق دوم داوطلبان تحت نظر باشند.

وی مطرح نمود: با این داده ها می توانیم درخواست اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو کنیم بنابراین انتظار داریم تا سرانجام خرداد به این مقداری که مد نظرمان است برسیم اما مطالعات ما تا یک سال ادامه دارد.

حسینی با بیان اینکه همه داوطلبان در فاز سوم نیز تحت نظر هستند، در مورد ابتلاء به کرونای این افراد گفت: تا به امروز از تعدادی که این واکسن به عنوان تست انسانی به آنها تزریق شده فردی مبتلا به کرونا نشد؛ اما در جمعیت عظیم تر حتماً باید این اتفاق بیافتد.

مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا تاکید نمود: نتیجه گیری مطالعات فاز سوم مبتنی بر تعداد مقایسه ابتلاء در گروهی که واکسن تزریق کردند و گروهی که واکسن را تزریق نکردند، است. بنا به تجربه علمی حتماً در این جمعیت عظیم در هر دو گروه ابتلاء به بیماری اتفاق خواهد افتاد. اما آنچه که به آن اثربخشی واکسن گفته می گردد این است که در گروه افرادی که واکسینه می شوند تعداد کمتری مبتلا به کرونا شوند.

وی اضافه نمود: در واقع با یک فرمولی عدد اثربخشی واکسن معین می گردد که می توان بر اساس آن تصمیم گیری کرد و طبیعتاً در تمام واکسن های جهان اینگونه پیش می رود ولی مهم این است که واکسن باید توانایی داشته باشد که موارد شدید، مرگ و میر و بستری در بیمارستان در آن اتفاق نیافتاد و امیدواریم که به همین صورت کار برای همه واکسن ها پیش برود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شروع فاز سوم تست انسانی واکسن کووایران از اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فاز سوم تست انسانی واکسن کووایران از اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید