حریرچی: ترافیک امروز تهران ما را نگران کرد ، فاصله گذاری اجتماعی باید به حداکثر برسد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، معاون کل وزارت بهداشت گفت: از شرایط امروز تهران گلایه مند هستیم؛ درست است که تردد کم شده ولی این حجم از ترافیک و ماشین و آدم در خیابان ها خطرناک است.

حریرچی: ترافیک امروز تهران ما را نگران کرد ، فاصله گذاری اجتماعی باید به حداکثر برسد

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ افراگرافیک، ایرج حریرچی، روز شنبه در ویدئو کنفرانسی با وبلاگ افراگرافیک اظهار کرد: شرایط بیماری در استان هایی که شیوع کرونا زودتر بوده است و استان های پرخطر بودند فرایند رو به نزولی است و الان تعداد بیشتر استان ها این شرایط را دارند، ولی بعضی از استان ها از تعداد ابتلاء و مرگ و میر فرایند صعودی نسبی دارند که این ها ویروس کرونا به آن ها دیرتر وارد شده است.

وی اضافه کرد: از شرایط تهران همچنان نگران هستیم چراکه انتشار هرچقدر کم هم می تواند به شهر های دیگر هم انتقال دهد.

حریرچی ادامه داد: فرایند ثابت یا نزولی به معنی مدیریت ویروس است نه کنترل آن، ترافیک امروز تهران ما را بسیار نگران کرد چراکه این ماشین ها هرکدام می توانند این ویروس را به خانه یا محل کار ببرند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مهمترین موضوعی که در آنالیز نمودار های ابتلاء باید به آن نگاه کرد، میزان ابتلاء با چه سرعتی رشد می نماید یعنی شیب منحنی و صاف شدن و پایین آمدن منحنی از تعداد ثابت مهم تر است، افرادی که در بیمارستان ها (از اول اسفند) دچار فوت می شوند حتماً تست روی آن ها اجرا شده و کرونا مثبت یا منفی بودن تمامی این افراد ثبت شده است.

وی توضیح داد: کنترل بیماری و کاهش مرگ و میر یک هدف است و هدف دیگر کاهش اثرات مالی و اجتماعی ویروس است، جمله کلیدی این است که این دو هدف که متناقض هستند ممکن از حاصل نتیجه با هم همزمان نباشد، ادامه فاصله گذاری اجتماعی در اهداف ما هست، ولی باید ببینیم کشور از نظر مالی چقدر توانایی را دارد چراکه ایران تنها با ویروس کرونا نمی جنگد بلکه با تحریم ها هم در حال مبارزه است.

حریرچی بیان نمود: در زندان ها آمار کمی از ابتلای بیماری وجود دارد، تعدادی از معتادان و زندانیان گرچه آزاد شدند، ولی چون در جامعه قرار گرفته اند احتمال ابتلای آن ها هست و باید غربالگری شوند و بعد به زندان ها برگردند.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: موضع گیری رسمی سازمان بهداشت جهانی این است که از ماسک در سطح اجتماع استفاده نکنید.

وی گفت: تاکید شدید داشته ایم که معتادان متجاهر در جای مشخصی نگه داری شوند تا هم خودشان درگیر این بیماری نشوند و هم به دیگران انتقال ندهند.

حریرچی گفت: ایران هم مانند تمامی کشور ها در موقع آغاز بیماری دچار کمبود بعضی از اقلام بهداشتی شدیم، ولی با به کارگیری از واحد های تولیدی و صنفی این احتیاج برطرف شد و الان کمبودی در هیچ اقلامی نداریم اگر کمبودی داشته باشیم برای سلامت مردم از کشور های دیگر وارد می کنیم، ولی الانم احتیاج نیست.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: قسمت عمده تخت ها به کرونا اختصاص داده شده است و بعضی از عمل های جراحی در اسفند هم به تعویق افتاد، 90 درصد افرادی که بستری شدند هزینه بستری و درمانشان از سوی دولت و بیمه پرداخت شده است.

حریرچی گفت: در بعضی از مراکز سرپایی و درمانی با 70 درصد کاهش مراجعات روبرو شدیم که این موضوع هزینه هایی برای وزارت بهداشت داشته است.

وی ادامه داد: عمده موفقیت فاصله گذاری اجتماعی در اسفند ماه اتفاق افتاده است، در تعطیلی مدارس و دانشگاه ها 30 الی 50 درصد کاهش ارتباطات اجتماعی داشته ایم، تعطیلی مراکز ورزشی و سینما ها و...، عمده فاصله گذاری اجتماعی ما بود که در اسفند رخ داد، در هفته دوم فروردین ما تشدید فاصله گذری اجتماعی داشتیم ک البته مردم همکاری خوبی داشتند. ما از شرایط امروز گلایه مند هستیم درست است که تردد کم شده، ولی این حجم از ترافیک و ماشین و آدم در خیابان ها برای شرایط فعلی خطرناک است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: اگر روال به سابق برگردد مطمئناً دچار یک موج بازگشت خواهیم بود که البته هیچکس نه در دولت و نه وزارت خواستار این موضوع است، احتمال برگشت بیماری هست چراکه تا واکسن و داروی این ویروس ساخته نگردد (که حدود 18 ماه طول می کشد) این ویروس در کشورهای مختلف جهان موجود خواهد بود، هیچ کشوری نتوانسته شیوع و احتمال وقوع را به صفر برساند.

حریرچی با اشاره به اجرای هوشمند طرح فاصله گذاری اجتماعی اعلام نمود: در اجرای این طرح هوشمند اول برای ما مسائل مالی اهمیت دارد، همچنین بازگشایی هوشمند و تدریجی در فاصله گذاری هوشمند مد نظر است، ما ارزیابی های مستمر از بازگشایی ها داریم، امکان به یک شغلی اجازه فعالیت بدهیم ولی ببینیم بر آمار تأثیر داشته و بخواهیم مجدد تعطیلش کنیم یا اینکه تأثیری نداشته و اجازه ادامه فعالیت به آنها بدهیم.

وی ادامه داد: گام بعدی ما در اجرای هوشمند فاصله گذاری اجتماعی، شناسایی بیماران و افرادی است که با بیماران روبرو بودند و باید جدا شوند چراکه برای این افراد قرنطینه خانگی به دلیل رفت و آمد فایده ای ندارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: بعضی از کشورها در آمار خود صداقت ندارند و ما هم می دانیم که آمار را اعلام نمی نمایند، تراکم ابتلاء در کشور چین در ووهان و بعضی از ایالت ها مختلف بوده است و نه در تمامی کشور چین! در حالی که در کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا در تمامی کشور این بیماری نفوذ نموده است. در خصوص اختلاف آمار هم باید دید هر کشور به چه اندازه به کیت دسترسی دارند و یا اینکه در هر کشور چه افرادی را تست می نمایند. در بعضی از کشورها فقط افراد با حال وخیم را تست می نمایند و در کشوری مثل آلمان روزانه 1200 تست انجام می شده است. در آمار چیزی که مهم است نسبت مرگ و میر به جمعیتی است که در خطر هستند نه جمعیت کل کشور.

حریرچی بیان نمود: در روزهای آینده با توجه به ظرفیت هایی که در بیمارستان ها موجود است بیمارانی که احتیاج به بیمارستان و بستری شدن دارند را با رعایت مسائل حفاظتی و بهداشتی پذیرش می کنیم.

وی گفت: تقاضا داریم تا اطلاع ثانوی افرادی که بالای 60 سال دارند به صورت دورکاری به فعالیت کاری خود ادامه دهند، همچنین این شرایط برای افراد دیابتی و سرطانی و دیگر گروه های پرخطر ادامه داشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت بیان نمود: دارو در کشور با تأیید وزارت بهداشت و ارگان های رسمی قابل تجویز است، تعجب می کنم دارویی که مورد تأیید نیست را فردی استفاده و تجویز نموده و به بقیه هم اعلام نموده است. در خصوص همین دارو چینی ها یک مقاله منتشر کردند ولی بعد از مدتی این مقاله بازپس گرفته شده چراکه با تحقیقات بیشتر دیدند این دارو چندان تأثیری هم بر این بیماری ندارد. وزارت بهداشت قطعاً و حتماً به فکر سلامت مردم است و بر اساس اصول علمی یک دارو را به جامعه درمانی اعلام می نماید.

حریرچی گفت: اولین کشوری که موضوع ترور بیولوژیک از طرف آمریکا اعلام نمود چین بود، البته از نظر ما هم این موضوع قابل رد کردن نیست ولی باید همچنان تحقیقات در پدافند انجام گردد.

وی گفت: واقعیت این است که ما هم مانند تمامی کشورها در اولین روزها با یک موج روبرو شدیم که آمادگی برای تهیه لوازم بهداشتی به ویژه برای کادر درمانی نداشتیم حتی در بعضی مراکز وسایل حفاظتی بسیار کمی داشتیم ولی کادر درمانی ما به دلیل کمبود وسایل حفاظتی از کار کردن امتناع نکردند. در کشورهای اروپای غربی و امریکای شمالی رسماً به پزشکان می گویند افرادی که مبتلا به بیماری قلبی و عروقی هستند و سن بالایی دارند را به دستگاه ونتیلاتور وصل ننمایند ولی ما هیچ زمانی در ایران به این شرایط نرسیدیم و خدمات را برای تمامی مردم ارائه دادیم.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: کمیته خاصی برای تعداد پرسنل نظام سلامت که جان خود را از دست داده اند تشکیل شده است و بعد از تحقیقات اولیه عدد و رقم به شهادت رسیدن همکاران ما بر اثر کرونا را اعلام می کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حریرچی: ترافیک امروز تهران ما را نگران کرد ، فاصله گذاری اجتماعی باید به حداکثر برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: ترافیک امروز تهران ما را نگران کرد ، فاصله گذاری اجتماعی باید به حداکثر برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید