همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توسعه یابد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، همزمان با هفتصد و هیجدهمین سالگرد عارف نامی خواجه نظام الدین اولیاء، وبیناری با حضور جمعی از اندیشمندان و علمای ایران و هند از سوی مرکز پژوهش های معاصر کشمیر برگزار شد.

همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توسعه یابد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این برنامه، مفتی فاروق حسین مصباحی از علمای کشمیر، محمد اقبال از دانشگاه دهلی، محمد معروف شاه از دانشگاه پنجاب، فداحسین قاضی شاهد از شیوخ صوفیه پیرامون شخصیت و اندیشه های خواجه نظام الدین اولیاء سخن گفتند.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو در این برنامه، با اشاره به جایگاه عرفا و صوفیه در سنت تاریخی و فرهنگی هند اظهار کرد: یکی از طبقاتی که نامشان همواره در تاریخ هند زنده مانده است، عرفای بزرگ مسلمانی بودند که توانسته بودند علاوه بر توسعه اخلاق و معنویت، حلقه پیوست میان همه ادیان از جمله هندو و مسلمان شده و بسترهای همزیستی را با موضوع مشترکات اخلاقی فراهم آورند.

وی افزود: رمز ماندگاری و توجه جامعه هند به شخصیت های بزرگی همچون خواجه معین الدین چشتی، علی بن عثمان هجویری صاحب کشف المحجوب، خواجه اشرف جهانگیر سمنانی صاحب لطایف اشرفیه و خواجه نظام الدین اولیاء و دیگر عرفای نامی هند مثل بابا فرید گنج شکر که از جمله عرفای بزرگ دین بودند بعد از ایمان به خدا، خدمت به خلق بوده که این موضوع همواره در ملفوظات آنها آشکار شده و رمز ماندگاری آنان در طول تاریخ بوده است.

ربانی افزود: خواجه نظام الدین اولیاء کتاب های ارزشمندی را به رشته تحریر در آورد که از جمله آنها فوائد الفواد، راحة المحبین، فضل الفواد و سیرالاولیاء است. کتاب فوائد الفواد که ملفوظات نظام الدین اولیا است از طریق عارف بزرگ امیرحسن سجزی که به سعدی هند نیز اشتهار داشته است، جمع آوری شد.

وی در ادامه، بیان نمود: امیرخسرو دهلوی شاگرد و مرید وی که به طوطی هند معروف است و خود نیز دارای آثار بی شماری است، همواره اظهار می داشت که ای کاش همه آثار من از امیرحسن سجزی بود و تنها کتاب فوائد الفواد او از من بود. این کتاب را خواجه حسن نظامی به زبان اردو ترجمه کرد و یکی از کتاب های ارزشمندی است که به ملفوظات خواجه نظام الدین اولیاء اختصاص یافته و اطلاعات دقیقی را در معرفی مشایخ چشتیه ارائه داده است.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو افزود: کتاب فوائدالفواد برای کسانی که اهل سلوک هستند راه را نشان می دهد، شخصیتی مثل خواجه نظام الدین اولیاء که سلاطین به دیدار او می آمدند و علیرغم درخواست های مکرّر آنها از تقرّب آنان دوری می کرد، نهایت تواضع را به خلق خدا داشت. وی معتقد است در راستا سلوک که انسان می خواهد به خدا برسد سه نکته را از جمله صبر و بردباری، رضایت خداوند متعال و توکل به خداوند متعال سالک باید توجه داشته باشد.

ربانی در خاتمه سخنانش، با اشاره به پیام نخست وزیر هند به مراسم عرس خواجه نظام الدین اولیاء و توجه ایشان به ضرورت های بکارگیری آموزه ها و دست آوردهای میراث عرفا برای جامعه هند گفت: امروزه که بشر با چالش های بسیاری به ویژه چالش های اخلاقی و معنوی درگیر است، بهره گیری از میراث معنوی عارفان بزرگی چون خواجه نظام الدین اولیاء می تواند در حل و فصل این چالش ها به ویژه رشد اخلاق همزیستی میان پیروان ادیان راهگشا باشد.

همچینن، ششمین نشست یادبود پروفسور عابدی از سوی انجمن یادبود پروفسور عابدی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با موضوع آسناد و قواله نامه ها، منابع تاریخی دوره مغول، چالش ها و امکانات برگزار شد.

در این برنامه چاندرا شکر، نادم رضوی، شاهد مهدی، ناندینی چاترجی و محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان پیرامون سهم اسناد ومیراث مکتوب دوره مغول در تاریخ نگاری دوره اسلامی هند، آسیب ها و مسائل موجود در نگهداری اسناد و قواله های خطی دوره مغول، فرصت ها و ظرفیت های این اسناد در مطالعات تاریخی دوره مغول، پژوهش های اسناد خطی در مراکز دانشگاهی و پژوهشی هند، کتابخانه های شخصی و ظرفیت ها و چالش های آن در نگهداری وحفظ میراث مکتوب و اسناد خطی تاریخی سخن گفتند.

ربانی نیز در سخنانی، با اشاره به تجربه های موجود در ایران در زمینه حفظ اسناد، وقف و همچنین، تشکیل انجمن صاحبان میراث مکتوب واسناد خطی را دو راهکار مهم جهت حفظ و احیاء اسناد خطی دانست واعلام آمادگی کرد تا با تسهیل تعاملات میان مراکز علمی و نهادهای غیر دولتی، امکان همکاری در حفظ و نگهداری و استفاده از این اسناد بیش از پیش فراهم آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توسعه یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توسعه یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید