میرکاظمی: وام 200 میلیونی مسکن روستایی، تورم وحشتناکی در پی دارد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، در حالی قرار بود پرداخت وام 200 میلیونی مسکن روستایی از اول تیر شروع گردد که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پرداخت این وام اگر از محل بدهی دولت به بانک ها تامین گردد، باعث افزایش پایه پولی و تورم می گردد.

میرکاظمی: وام 200 میلیونی مسکن روستایی، تورم وحشتناکی در پی دارد

به گزارش تسنیم، مسعود میرکاظمی در مورد دلایل تاخیر در پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی، اظهار کرد: این وام، بار اقتصادی سنگینی را به همراه خواهد داشت؛ پرداخت این وام از دو راه میسر است. یکی این که به بانک ها بنویسیم که این وام جزو بدهی دولت به بانک ها باشد که پایه پولی را بالا می برد و تورم وحشتناکی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: یکی از ریشه های تورم در سنوات گذشته بدهی دولت به بانک ها بوده است. یا باید این اجازه را بدهیم یا این که بپذیریم از محل یارانه تامین شود. در مدت 20 سال بازپرداخت وام مذکور، 80 هزار میلیارد تومان بار اقتصادی دارد که باید از یک جایی تامین شود.

وی اضافه نمود: راه دیگر این است که اجازه بدهیم از صندوق مسکن که در قانون دیده شده، مابه التفاوت سود وام 100 تا 200 میلیون تومانی پرداخت شود، چون وام 100 میلیونی ابلاغ شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره صندوق مسکن نیز گفت: هنوز منابع اقتصادی این صندوق تامین نشده که بخشی از این منابع از محل اقتصادیات است. تا برج 4 حقوق ها را با زحمت می توان تامین کرد. قاعدتا از مرداد ماه عایدی های اقتصادیاتی برمی شود.

میرکاظمی گفت: بعلاوه بخشی از این مابه التفاوت باید از محل فروش دارایی ها تامین شود.

وی با بیان این که کوشش می کنیم پایه پولی را افزایش ندهیم، تاکید نمود: ممکن است برای 100 هزار نفر مسکن را مقرون به صرفه کنیم، اما این کار برای اقشار جامعه تورم ایجاد می نماید. تا منابع اقتصادی تامین نشود نمی توانیم وام 100 میلیونی مسکن روستایی را به 200 میلیون تومان افزایش دهیم.

وی اضافه نمود: به رئیس جمهوری هم نامه زده ایم که اگر تشخیص می دهید پایه پولی را بالا ببریم این را انجام خواهیم داد. علاوه بر این وزارت راه و شهرسازی هم می گوید هیچ نظارتی بر این وام ها نداریم، یعنی اگر قرار است صندوق مسکن یارانه ها را پرداخت کند وزارت راه حق دارد بر این فرآیند نظارت کند.

وی اظهار کرد: اگر بخواهیم خلق پول نکنیم از مردادماه می توانیم وام را پرداخت کنیم. وگرنه خیلی راحت است امروز می توانم یک نامه به بانک ها ارسال کنیم و بگوییم این را جزو بدهی های دولت ببرید. ولی این درست نیست، چون دولت عهد نموده که پایه پولی را کنترل کند.

نیمه ماه گذشته رییس بنیاد مسکن از دستور رئیس جمهور برای پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی از ابتدای تیر خبر داده و گفته بود: در جلسه ای که با حضور رئیس جمهور، مسئولان سازمان برنامه وبودجه و وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید آقای رئیسی دستور داد تا تسهیلات 200 میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با نرخ سود 5 درصد هرچه سریع تر پرداخت شود.

وی اضافه نمود: با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از ابتدای تیر دستورالعمل پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک ها ابلاغ می شود.

منبع: فرارو

به "میرکاظمی: وام 200 میلیونی مسکن روستایی، تورم وحشتناکی در پی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکاظمی: وام 200 میلیونی مسکن روستایی، تورم وحشتناکی در پی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید