مراحل تشکیل ابر؛ ابرها چگونه تشکیل می شوند؟

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، تشکیل ابر با وجود عواملی مانند تبخیر، وجود جبهه های هوایی گرم و سرد و تراکم بخار آب امکان پذیر است. مراحل تشکیل ابرها شامل سه مرحله افزایش بخار آب، بالا رفتن بخار آب و ترکیب با هواویز و رسیدن به نقطه شبنم می شود.

مراحل تشکیل ابر؛ ابرها چگونه تشکیل می شوند؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

وبلاگ افراگرافیک | سرویس علوم - ابر ها از قطرات بسیار ریز آب و کریستال های یخی ذره بینی که قادرند در آسمان معلق شوند، تشکیل شده اند. اگر قطرات به اندازه کافی بزرگ شوند، چشم قادر به مشاهده آن ها به عنوان ابر یا مه خواهد بود و در صورتی که بیشتر رشد کنند، به عنوان باران (برف) به سمت زمین سرازیر خواهند شد. در ادامه با مراحل تشکیل ابر، عوامل تشکیل دهنده ابرها و گونه های مختلف ابری آشنا می شوید.

اصلاً چنین به نظر نمی­ رسد که ممکن است آب داخل یک لیوان متحرک باشد، اما مولکول های تشکیل دهنده آب همواره در حال حرکت هستند. مولکول ها با گرم شدن آب با سرعت بیشتری حرکت می ­کنند و در شرایطی که خنک شوند جنبش آن ها آهسته ­تر صورت می­ گیرد. تحرک تعدادی از مولکول ها در حدی است که می ­توانند به داخل هوا گریز بزنند و وقتی که وارد هوا شدند، فرآیند تبخیر شروع می­ گردد. اگر آب حرارت داده گردد مولکول های بیشتری تبخیر شده و به بخار آب تبدیل می­ شوند، و با خنک شدن آب فرآیند انقباض شروع می­ گردد، یعنی جنبش مولکول های آب آهسته شده و تعدادی از آن ها توان ماندن به شکل بخار را از دست می­ دهند؛ پس در هوا جمع شده و به شکلگیری قطرات مایع ریزی می ­انجامند. در مورد ابرها، قطرات مایعی که در فرآیند انقباض شکل گرفته ­اند به اندازه­ای کوچک و کم وزن هستند که در هوا معلق می­ مانند، و تنها در صورتی که به حد کافی بزرگ شوند، شاهد بارش آن ها به سمت زمین خواهیم بود.

مراحل تشکیل ابرها

تشکیل ابر با وجود فرآیندی به نام انقباض امکان پذیر است. اما پیش از اینکه به جزئیات آن بپردازیم، توصیه می­ کنیم فعالیت زیر را مطالعه کرده و در منزل خود به صورت عملی انجام دهید:

  • یک دیگچه پر از آب را روی شعله گاز قرار داده و آن را تا درجه جوشش بجوشانید. یک سرپوش روی آن قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت یک دقیقه روی دیگچه بماند و سپس آن را بردارید. چه چیزی را مشاهده می­ کنید؟ قطرات آب از سرپوش جدا شده و به داخل دیگچه می ­ریزند. این همان فرآیندی است که انقباض خوانده می­ گردد.

مرحله اول تشکیل ابر) افزایش بخار آب

جو زمین از گاز هایی از جمله بخار آب تشکیل شده و برخی اوقات در اثر تابش نور خورشید آب های سطح زمین به گاز تغییر شکل می­ دهند، در نتیجه بخار آب بیشتری به جو وارد می ­گردد. از سوی دیگر، گیاهان نیز در فرآیندی به نام فراتراوش به وسیله برگ های خود به ایجاد بخار آب می ­پردازند.

مرحله دوم تشکیل ابر) بالارفتن بخار آب و ترکیب با هواویز

اما بخار آب به این دلیل به سوی آسمان بالا می ­رود که نوعی هوای گرم محسوب شده و نسبت به هوای سرد غلظت کمتری دارد؛ البته در حالتی که یک جبهه هوای متحرک سرد (که غلیظ تر است) به یک جبهه هوای گرم برخورد کند باز هم بخار آب قادر به حرکت به بالا خواهد بود، چون جبهه هوای سرد می ­تواند خود را به فضای زیرین منتقل کرده و به جبهه هوای گرم فشار وارد کند تا ارتفاعش را افزایش دهد. هنگام ورود بخار آب به جو زمین، ذره­ های بسیار ریز غبار، دوده و نمک که مواد ذره بینی موجود در جو هستند (هواویز) با آن ترکیب می­ گردند. ذره ­های آب به وسیله باد های عمودی قوی یا جریان های جا به جایی نگه داشته شده و در حین افزایش ارتفاع منبسط شده و خنک می شوند. هوای گرم مرطوب در اثر فرآیند خنک سازی ادیابتیک سرد می­ گردد.

مرحله سوم تشکیل ابر) رسیدن به نقطه شبنم و تشکیل ابر

بخار آب همراه با کاهش دمای هوای محیط به نقطه شبنم می­ رسد و به ذرات بسیار ریز آب و کریستال های یخ تبدیل می ­گردد، سپس با هواویز برخورد کرده و به یکدیگر می­ چسبند. پایان نیز با انباشت ذرات آب و هواویز های به هم چسبیده، فرآیند به هم پیوستن انجام پذیرفته و ابر ها شکل می ­گیرند. اندازه قطرات آب موجود در ابر می تواند بین 10 میکرون تا 1 میلی متر باشد.

نکته: نقطه شبنم دمایی است که آب موجود در هوا در فشار ثابت با همان سرعت تبخیر، تقطیر می گردد.

چندان طول نمی ­کشد که رطوبت فراوانی به شکل ابر رسانا در جو زمین، بسیار بیشتر از آنچه که هوای منطقه می ­تواند تحمل کند، جمع می ­گردد؛ در این حالت گفته می گردد که اشباع صورت پذیرفته و آب و کریستال های یخ برای ریزش به سوی زمین آماده شده ­اند.

وقتی که هوا اشباع می ­گردد و دیگر قادر به انباشت بخار آب بیشتری نیست، به دو طریق ابر ها شکل می ­گیرند:

  • مقدار آب موجود در هوا (برای مثال به وسیله تبخیر) به نقطه ­ای رسیده که هوا قادر به انباشت بیشتر آب نیست.
  • هوا تا نقطه شبنم (نقطه ­ای که در آن انقباض صورت می ­گیرد) سرد شده و دیگر قادر به انباشت آب بیشتری نیست.

هرچه هوا گرمتر باشد قادر به انباشت مقدار بیشتری بخار آب است. ابر ها معمولاً به وسیله انقباض پدید می ­آیند (هوا همانطور که ارتفاع می­ گیرد، سرد می ­گردد و کاهش دمای هوا توانایی آن را در انباشت بخار آب طوری کاهش می­ دهد که فرآیند انقباض صورت می ­پذیرد). ارتفاعی که نقطه شبنم در آن ممکن می­ گردد و ابر ها شکل می ­گیرند به نام سطح انقباض شناخته می­ گردد.

خلاصه چگونگی تشکیل ابر

  • آب موجود در سطح دریاها و آب گیاهان تبخیر می گردد و به صورت بخار آب به سمت آسمان روانه می گردد.
  • بخار آب با ذرات ریز دیگر موجود در آسمان ترکیب شده و متراکم می گردد. برای این که بخار آب به ابر تبدیل گردد، دمای آن باید کاهش پیدا کند.
  • جمع شدن بخار آب و متراکم شدن آن ها دور ذرات ریز هواویز و کاهش تدریجی دما ابرها را به وجود می آورد.

عوامل تشکیل ابر کدامند؟

گرمایش سطح

بدیهی است که گرما باعث تبخیر آب می گردد. بنابراین اصلی ترین مرحله تشکیل ابر وجود گرمایش سطحی است. وقتی که زمین و متعاقب آن هوا در اثر تابش نور خورشید گرم شده و وارد جو می ­گردد. ردیف هایی که بالا می­ فرایند را معمولاً ردیف های حرارتی می­ خوانند. گرمایش سطح به تولید ابر های کومولوس مایل است.

توپوگرافی یا فشار کوهزاد

توپوگرافی (یا شکل و ویژگی های منطقه ­ای) یکی از عوامل تشکیل ابر است. وقتی که هوا در اثر فشار به نقاط فراتر از حدود کوه ها یا تپه ­ها وارد می ­گردد همزمان با افزایش ارتفاع، خنک می­ گردد که معمولاً ابر های لایه ­ای به این صورت شکل می­ گیرند.

جبهه ­های هوایی

تشکیل ابرها زمانی صورت می گیرد که در یک منطقه ­­ گسترده و همراه با جبهه­ ها، یک توده هوای گرم به طرف بالای یک توده هوای خنک و غلیظ منتقل می­ گردد. جبهه عبارت است از مرز میان هوای گرم و مرطوب و هوای سرد و خشک.

همگرایی

اگر جریان های هوای سیالی که از جهت­ های مختلف می­ وزند، به همگرایی برسند، وارد جو می ­شوند و این امر به تشکیل ابر های کومولوس و شرایط رگباری منجر می­ گردد.

جریان گردابی

تغییری ناگهانی در سرعت باد مرتفع به پیدایش جریان های متلاطم گردابی در هوا می ­انجامد.

اسامی و طبقه بندی ابر ها

لاک هاوارد، برای نخستین بار در سال 1802 پیشنهاد طبقه بندی ابر ها را مطرح نمود و امروزه هم با استفاده از همان سیستم ابر ها را در سه گروه طبقه بندی می­کنیم: استراتوس، کومولوس و سیروس.

  • ابر های کم ارتفاع: ابر های کم ارتفاع به این قرار هستند: کومولوس، کومولو نیمبوس، استراتو کومولوس و استراتوس.
  • ابر های با ارتفاع میانی: ابر های با ارتفاع میانی به این شرح هستند: آلتو کومولوس، آلتو استراتوس و نیمبو استراتوس.
  • ابر های مرتفع: سیروس، سیرو کومولوس و سیرو استراتوس در این گروه قرار می­گیرند. تمام ابر های مرتفع در ارتفاع بیش از 20000 پایی قرار دارند.
  • دیگر ابر ها: این دسته شامل دیگر پدیده­ های ابری از قبیل نوکتیلوسنت، ابر های شب و کونترایل ها هستند.

چرا رنگ ابر ها سفید است؟

نور آفتاب به طور مساوی در میان ابر ها پخش می ­گردد، به عبارت دیگر نور آفتاب همواره سفید باقی می ­ماند و ظاهری سفید و خاص به ابر ها می ­بخشد.

مه چیست؟

مه در اصل ابری در سطح زمین است. در مورد چرایی پیدایش مه و انواع مختلف آن جستجو کنید.

ارتفاع ابرها چقدر است؟

نوع ابر

ارتفاع ابر (بر حسب واحد پا)

سیروس

سیرو کومولوس

سیرو استراتوس

ابرهای مرتفع

معمولاً در ارتفاع 20000 پایی و بیشتر بر فراز جزایر بریتانیا

آلتو کومولوس

آلتو استراتوس

نیمبو استراتوس

ابرهای با ارتفاع میانی

معمولاً در ارتفاع 6500 و 20000 پایی جزایر بریتانیا

استراتو کومولوس

استراتوس

کومولوس

ابرهای کم ارتفاع

معمولاً در ارتفاع 6500 پایی جزایر بریتانیا

نکته مهم: هر پا یا فوت 0.0003 کیلومتر است. اگر ارتفاعات بالا را در این عدد ضرب کنید، ارتفاع ابر ها بر حسب کیلومتر به دست خواهد آمد.

اسامی ابرها

بیشتر اسامی ابرها از زبان لاتین مشتق شده­ اند و معمولاً ترکیبی از پیشوندها و پسوندهای زیر هستند:

  • Stratus/strato (استرا/استراتوس)= تخت/ لایه ­ای و هموار
  • Cumulus/cumulo (کومولو/کومولوس) = بلند/ پف کرده، مانند گل کلم
  • Cirrus/cirro (سیرو/سیروس) =مرتفع، بلند/ بقچه ­ای
  • Alto (آلتو) = با ارتفاع میانی
  • Nimbus/nimbo (نیمبو/نیمبوس) = ابر باران زا
منبع: setare.com

به "مراحل تشکیل ابر؛ ابرها چگونه تشکیل می شوند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "مراحل تشکیل ابر؛ ابرها چگونه تشکیل می شوند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل تشکیل ابر؛ ابرها چگونه تشکیل می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید