سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، فروش یا نگه داشتن سهام عدالت مهم ترین مساله دارندگان این سهام به خصوص برای افرادی است که تخصصی از بازار سرمایه ندارند.

سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

به گزارش روزنامه جام جم، هرچند مسئولان به صورت مداوم نگه داشتن سهام عدالت و انتخاب روش مستقیم در روش سهامداری را پیشنهاد می دهند، اما اخیرا دولت 30 درصد سهام عدالت را به وسیله بانک ها آزاد خواهد نمود.

از آنجا که بسیاری از مردم آگاهی و تخصص کافی در بازار سرمایه ندارند، ممکن است با خبر آزادسازی 30 درصدی سهام عدالت قصد فروش داشته باشند که این اقدام موجب تشکیل صف فروش و کاهش قیمت سهام خواهد شد. کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند، اختیار سهامداری را از خود سلب کردند و نمی توانند نسبت به خرید و فروش اقدامی انجام دهند؛ ضمن این که در روش غیر مستقیم شرکت کارگزار اختیار دارد سهم را خرید و فروش کند. حال با آزادسازی 30درصد سهام عدالت ممکن است ارزش واقعی سهام کاهش یابد یا تشکیل صف فروش، پول کمی دست دارندگان سهام عدالت را بگیرد.

ارزش واقعی سهام عدالت 16 برابر قیمت اسمی آن است. سهام عدالت کسانی که عضو کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور هستند، یک میلیون تومانی است که ارزش آن 16 میلیون تومان است. کسانی هم که در سال 96 وجه خود را برای سهم یک میلیون تومانی تکمیل کردند هم ارزش سهام شان به میزان اعلام شده است.

دسته دیگری از افراد هستند که ارزش اسمی سهام آن ها 500 هزار تومان است که با توجه به افزایش ارزش هر سهم اکنون هشت میلیون تومان قیمت دارد. نکته قابل توجه این که ساز و کار خرید و فروش در بازار بورس با بازار های دیگر متفاوت است. زمانی که یک سهم دارای ارزش می گردد به اصطلاح صف خرید تشکیل می گردد و اگر یک سهم با ریزش همراه گردد صف فروش. در صف خرید، قیمت افزایش می یابد و در صف فروش، قیمت پایین می آید و ممکن است سهامداران زیان زیادی را متحمل شوند. افرادی هم که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کردند می توانند با دریافت کد بورسی اقدام به خرید و فروش سهم نمایند که کارشناسان در این زمینه پیشنهاد می نمایند افراد به جای فروش سهم با یاری دریافت از کارگزاری ها سهام عدالت خود را مدیریت نمایند.

از امروز امکان خرید و فروش سهام عدالت وجود دارد، اما همچنان به مردم توصیه می گردد برای فروش سهام عجله ننمایند.

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت با بیان این که از امروز سفارش فروش این سهام به وسیله بانک ها پذیرفته می گردد، اضافه کرد: سهامداران حقوق مختلفی دارند که یکی از آن ها حق فروش سهام است، دارندگان سهام عدالت نیز با مراجعه به بانک می توانند درخواست فروش بدهند.

وی با بیان این که 80 درصد سهامداران روش غیر مستقیم مدیریت سهام را انتخاب نموده اند، اضافه کرد: تصمیم فروش برای موارد اضطرار است و این خود بازار را متعادل خواهد نمود.

به گفته وی شرایط و نحوه استفاده از سامانه الکترونیک سهام عدالت در سایت سجام به طور واضح شرح داده شده و افراد از 8 خرداد با مراجعه به این سایت دیگر نیازی به حضور فیزیکی در دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت ندارند. هر مشمولی که میخواهد 30 درصد سهم خود را به صورت یکجا بفروشد، می تواند از 6 خرداد به شعب بانکی که شماره شبای خود را پیش از این در سامانه سازمان خصوصی سازی ثبت نموده است، مراجعه کند. مشمولان توجه داشته باشند که نمی توانند بانک خود را تغییر دهند و فقط باید به یکی از شعب همان بانکی که شماره شبای خود را ثبت نموده اند، مراجعه نمایند. اگر فردی هم نخواهد به وسیله بانک اقدام کند، می تواند از 10 خرداد به بعد 30 درصد سهام خود را بفروشد.

البته افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب نموده اند محدودیتی در میزان فروش سهام خود ندارند و زمانی که آزادسازی صورت گرفت، می توانند کل سهام خود را به وسیله شرکت های استانی به فروش برسانند؛ در این صورت ممکن است قیمت به پایین ترین حد خود برسد و سهامداران زیان ببینند.

منبع: فرارو

به "سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید