حمایت جسمی و روحی همسران از همدیگر

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، دکترای مشاوره و زوج درمانی گفت: حمایت عاطفی همسران از همدیگر یکی از مهمترین حمایت های زندگی زناشویی است که در استحکام رابطه همسران و شکل گیری خانواده پیروز بسیار موثر است.

حمایت جسمی و روحی همسران از همدیگر

به گزارش وبلاگ افراگرافیک به نقل از ایمنا ، روناک عشقی با اشاره به اهمیت حمایت جسمی و روحی همسران از همدیگر اظهار کرد: حمایت انواع مختلفی دارد و حمایت اجتماعی، عاطفی، جسمی، روحی و مالی را در بر می گیرد، لازم است که زوجین جسمی و روحی از همدیگر حمایت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه دریافت حمایت از همسر در مقابل منابع استرس زا است، افزود: این منابع استرس زا می تواند ارتباطی، جسمی یا مالی باشد. پژوهش ها نشان می دهد افرادی که این حمایت را به خصوص در ابعاد اجتماعی از همسرشان می گیرند اضطراب عمومی کمتری را در طول روز تجربه می نمایند.

دکترای مشاوره و زوج درمانی معتقد است که حمایت به این معناست که زوجین برای انجام کارهای متفاوت در زندگی مشترک با مشورت همسر اقدام نمایند و در ادامه برای تدوام و رسیدن به نتیجه انتظار همراهی طرف مقابل را داشته باشند تا بار مسئولیت بر روی دوش یکی از زوج ها نباشد و از پرتوقعی و ایجاد خستگی روانی همسران جلوگیری می نماید.

وی توضیح داد: در اولویت بندی احتیاج به حمایت معمولا خانم ها بیشتر به حمایت عاطفی همسرشان احتیاج دارند و آقایان بیشتر احتیاج به احترام و قدردانی را احساس می نمایند.

به گفته عشقی در بخش حمایت مالی فرقی نمی نماید که زوج هر دو شاغل هستند و یا اینکه مرد شاغل است و خانم کارهای منزل را بر عهده دارد باید حمایت مالی از همسر در بین هر دو گروه از زوجین رعایت گردد و این حمایت مالی فقط از سمت مرد به زن نیست بلکه بانوان خانه دار می توانند با درک شرایط مالی همسر، واقع بینی، پشتیبانی از همسر، صرفه جویی و کاهش هزینه های جزئی زندگی در مواقع استرس زا از همسر خود حمایت مالی نمایند.

وی یادآور شد: حمایت یعنی اینکه هر کدام از زوج ها عامل ناخشنودی همسرشان نباشند و با تدبیر در شرایط استرس زا از همسر پشتیبانی نمایند. به جای انتقاد کردن پیشنهاد دهنده، حامی و تشویق نماینده همسر باشند و این اتفاق باعث افزایش اعتماد در زندگی می گردد.

دکترای مشاوره و زوج درمانی گفت: در خصوص خانم های شاغل در قدم اول زوج ها قبل از ازدواج بهتر است که یک سری توافقاتی را با همدیگر درباره هزینه های زندگی داشته باشند.

وی افزود: اصولا حداقل 30 درصد هزینه های زندگی به خصوص هزینه های متفرق باید از طریق خانمی که شاغل است برآورده گردد و این اتفاق و اولویت بندی و تغییر هزینه های مالی برای کاهش اضطراب همسر کاهش در مواقع بحرانی در زندگی زوجین شاغل امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه حمایت عاطفی همسران از همدیگر یکی از مهمترین حمایت های زندگی زناشویی است، اظهار کرد: از ویژگی شاخص دوستی حمایت عاطفی است و رابطه زوجین به عنوان یک دوستی پایدار قوی احتیاجمند حمایت عاطفی است.

عشقی توضیح داد: یکی از موهبت های زندگی مشترک این است که افراد می توانند پیوند عاطفی ایمن را با همسرشان ایجاد نمایند و در واقع احساس امنیت بیشتری در بعد عاطفی داشته باشند.

وی با بیان اینکه ارائه و دریافت حمایت عاطفی یکی از عناصر صمیمت است که از ابعاد سه گانه عشق محسوب می گردد، گفت: یعنی اینکه زوج ها بایستی بتوانند هم ارائه دهنده و هم گیرنده حمایت عاطفی از طرف مقابل باشند که این اتفاق باعث پایداری عشق همسران می گردد.

دکترای مشاوره و زوج درمانی بر این باور است که همان قدر که دریافت و دادن حمایت عاطفی باعث نگاه داشتن عشق رمانتیک می گردد، نبود این حمایت یکی از نشانه هایی است که زوج ها به سمت دلزدگی زناشویی حرکت می نمایند و فقط در کنار هم زندگی و فرایند تدریجی را دارند و در حقیقت عشق و صمیمیت در بین آنها رنگ می بازد.

عشقی با بیان اینکه حمایت عاطفی در استحکام رابطه زوجین و شکل گیری خانواده پیروز بسیار موثر است، گفت: این نوع حمایت دارای سه بعد اصلی است، بعد اول میزان تبادلات عاطفی و تعاملات مثبت بین زوجین است و معمولا همسران تعاملات مثبتی را با یکدیگر دارند؛ تعاملات کلامی بعد دوم حمایت عاطفی از همسر در شرایط سخت زندگی است و بعد سوم شیوه حل مساله است که زوجین با این شیوه سعی می نمایند مسائل روزمره را حل نموده و تعاملات مثبتشان را حفظ نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "حمایت جسمی و روحی همسران از همدیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت جسمی و روحی همسران از همدیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید