پرورش کاکتوس رنگی در منزل

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، کاکتوس رنگی، در دستهٔ کاکتوس های فانتزی قرار گرفته است که این روزها توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب نموده است. کاکتوس رنگی به معنی وجود گل یا پیوند های رنگارنگ در ساقه یک نوع کاکتوس است و قطعاً نمونه های بی شماری از آنها را در بازار یا اماکن مختلف دیده اید. مدت مدیدی است که از این گیاه زیبا با پوشش و بافت های رنگارنگ و گوناگون برای تزئین دکوراسیون و فنگ شوییِ منازل یا سازمان ها استفاده می گردد. در گذشته تنوع کاکتوس ها بسیار کمتر از گیاهان متنوع امروزی یا همان کاکتوس های رنگی بود. اما خوشبختانه در طی زمان و با پیشرفت تکنولوژی و ظهور روش ها و ابزارهای کشت و توسعه گیاهان، پرورش کاکتوس نیز مانند دیگر روش ها سنتی، دچار تحولی شگرف شد. به طوری که به راحتی می توان انواع کاکتوس را در منزل پرورش داد.

پرورش کاکتوس رنگی در منزل

کاکتوس یک گیاه مهربان، پرتوان و مقاوم در شرایط سخت است که البته به نور زیادی احتیاج دارد. زیرا طبع این گیاه گرم و خشک بوده و در منطقه ها بیابانی یا دشت ها رشد می نماید. انرژی این گیاه آنقدر زیاد و مثبت است که به یکی از کسب و کارهای خانگی محبوب، طی سالیان گذشته تبدیل شده است. یکی از جالب ترین انواع کاکتوس، کاکتوس رنگی است که با روش های نوآورانه و تلفیقی می توان آنها را کشت و تکثیر نمود. چه بسا رنگی کردنِ یک کاکتوس از کاشت کاکتوسِ رنگی آسان تر است! مجذوب کنندهیت کاشت کاکتوس مسئله ای انکارناپذیر است. اما اینکه بدانیم چگونه کاکتوس رنگی درست کنیم، مسئلهٔ هیجان انگیز دیگریست که به خودیِ خود جای بحث، بسیار دارد. ضروری است این نکته را بدانید که درست کردن یک کاکتوس رنگی با رنگ کردن یک کاکتوس کاملاً فرق دارد. بنابراین قبل از اینکه به رنگ کردن کاکتوس فکر کنید، باید نکات مهمی در این باره که چگونه می توانید کاکتوس رنگی درست کنید، یاد بگیرید.

چگونه کاکتوس رنگی درست کنیم

گرچه بعضی از روش هایی که یاری می نمایند یاد بگیریم چگونه کاکتوس رنگی درست کنیم، سختی خاص خود را دارند اما هیچ ترسی به دل راه ندهید. جا دارد همین جا از این ضرب المثل به نحو احسن استفاده کنیم که هرکس خربزه می خورد، پای لرزش هم باید می نشیند. پس با تمرکز کامل و خاطری آسوده، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. تا به شما اثبات گردد پرورش یک کاکتوس رنگی در منزل، آنقدرها هم کار پیچیده ای نیست! پیوند زدن دو نوع کاکتوس، موجب پیدایش یک کاکتوس رنگی می گردد. برای این کار به طور معمول از دو نژاد زیر برای خلق یک کاکتوس رنگی مجذوب کننده استفاده می گردد. اما نژادهای دیگری نیز برای پیوند زدن وجود دارند. این نکته را به خاطر بسپارید که خلق کاکتوس رنگی به وسیله دو کاکتوسِ بدون کلروفیل و با کلروفیل امکان پذیر خواهد شد.

تکثیر کاکتوس ژمینور رنگی

ترکیب دو کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی (Gymnocalycium mihanovichii) و کاتوس هیلوسرئوس (Hylocereus) به ترتیب برای قسمت های بالا و پایین، منجر به خلق یک کاکتوس رنگی ژمینور می گردد. کاکتوس های ژمینور (کاکتوس ماه) نوعی خاص از کاکتوسِ بدون کلروفیل هستند که توانایی ریشه زدن و رشد در خاک را ندارند. بنابراین مانند یک انگل عمل نموده و روی بدنهٔ دیگر کاکتو س های دارای کلروفیل (در اینجا کاکتوس هیلوسرئوس) رشد می نمایند. مراحل پیوند زدن این دو کاکتوس به ترتیب ذیل است:

 1. قبل از هر کاری، باید از کاکتوس هیلوسرئوس یک قلمه تهیه کنید.
 2. قلمه کاکتوس هیلوسرئوس را در گلدانی جدا کاشته شده و اجازه دهید مدتی بگذر تا قلمه در گلدان تثبیت شده و رشد کند.
 3. یک کاکتوس ژمینور سالم به رنگ دلخواه (زرد یا قرمز)، چاقوی تیز، دستکش باغبانی تهیه کنید.
 4. اندازهی از سطح مقطع بالای کاکتوس هیلوسرئوس را ببرید، به طوری که با سطح مقطع کاکتوس ژمینور مورد نظرتان یکسان باشد.
 5. حتماً گوشه های اضافیِ سطح بالاییِ کاکتوس هیلوسرئوس را به سمت پایین و شیب دار ببرید.
 6. اندازهی از سطح مقطع پایین کاکتوس ژمینور ببرید.
 7. دو کاکتوس را روی هم قرار دهید به طوری که آوندهای آنها با هم در تماس باشند.
 8. تنهٔ کاکتوس رنگی ژمینوری که پیوند زده اید را به سلفون یا نوار پلاستیکی مهار کنید.
 9. این کاکتوس به دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد احتیاج دارد بنابراین از گلدان، در محل گرم نگهداری و مراقبت کنید.
 10. پس از گذشت حدود 3 هفته نوار پلاستیکی را از گیاه جدا کنید و اجازه دهید به طور طبیعی به رشد خود ادامه دهد.

نکات مهم نگهداری کاکتوس رنگی

 • نور مورد احتیاج کاکتوس رنگی ژمینور، نور غیر مستقیم است. بنابراین به هیچ عنوان آن را در معرض نور مستقیم خورشید به مدت طولانی قرار ندهید.
 • این کاکتوس به آبیاری کامل احتیاج دارد. اما زمانی به آب احتیاج دارد که سطح خاک گلدان کاملاً خشک است. بنابراین با چک کردن خاک گلدان از زمان آبیاری گیاه مطلع خواهید شد.
 • در فصول گرم باید به این گیاه کود مخصوص داده گردد و در فصل سرما از قرارگیری آن در فضای باز یا دمان پایین خودداری گردد.

چگونه کاکتوس را رنگی کنیم

اگر به فرایند زمان بر و نسبتاً سخت پیوند زدن کاکتوس و خلق یک کاکتوس رنگی علاقه ندارید، پیشنهاد می گردد از روش زیر برای رنگی و مجذوب کننده کردن کاکتوس های خود بهره ببرید. اما این نکته را پیشاپیش در نظر داشته باشید که کاکتوس هایی که با روش زیر خلق می شوند از کاکتوس های رنگی ژمینور، عمر دردناک و کوتاه تری دارند.

 1. یک اسپری رنگ مخصوص کاکتوس (که انواع و برندهای مختلفی در بازار گل دارند) تهیه کنید.
 2. یکی از کاکتوس های نازنین و زیبای خود را برای قربانی شدن انتخاب کنید!
 3. ترجیحاً تیغه های کاکتوس یا هر اندازه از سطح مقطع گیاه را با اسپری، رنگی کنید و از خلق و تماشای محصول نو خود لذت ببرید!

نکاتی که قلبتان را به درد می آورد

اگر بنا به هر علت روش دوم را برای خلق یک کاکتوس رنگی انتخاب نموده اید، بدانید و مطلع باشید که حیات و تنفس یک موجود زنده را از او دریغ داشته اید! زیر رنگ کردن سطوح کاکتوس (به جز تیغه ها) نه تنها هیچ مزیتی جز تجاری کردن این گیاهان بینوا ندارد، بلکه تمامی معایب و مسائل زیرا را نیز پوشش می دهد:

 • اختلال در تنفس و تعرق گیاه
 • افزایش دمای داخل بافت گیاه
 • کاهش عمل فتوسنتز
 • توقف گل دهی گیاه
 • توقف تدریجی رشد گیاه

کلام آخر

کاکتوس رنگی، علاوه بر زیبایی و مجذوب کنندهیتی که در فضا ایجاد می نماید، همچون دیگر کاکتوس ها از مزیتِ دفع انرژی منفی و خلق توازن و تعادل میان دیگر اجرام موجود در فضا، برخوردار است. بنابراین توصیه می گردد انواع کاکتوس رنگی را از بازار تهیه نموده و در منازل و دفاتر اداری خود از این گیاهان دوست داشتنی و مقاوم بهره ببرید. اما اگر جزو افرادی هستید که به تجربه بیش از هر مقولهٔ دیگری بها می دهید، پیشنهاد می گردد با مطالعهٔ این مقاله، یک کاکتوس رنگی مجذوب کننده در منزل خلق کنید. ما در این مقاله سعی کردیم به اختصار، دو روش پر هوادار رنگی کردن کاکتوس را شرح دهیم. پس تعلل ننموده و با مطالعه این مطلب، پرورش کاکتوس رنگی در منزل را یاد بگیرید.

منبع: اسنپ مارکت

به "پرورش کاکتوس رنگی در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش کاکتوس رنگی در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید