مقرری بیمه بیکاری صرفا به افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می گیرد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت : بیمه بیکاری صرفابه افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

مقرری بیمه بیکاری صرفا به افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می گیرد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ افراگرافیک، مسعود بابایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت توضیح داد : به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات کار و کاریا بی ها غیر دولتی ، سامانه ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir طراحی شده است تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیز باشند بتوانند با مراجعه به این سامانه ، با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی خود نسبت به تکمیل در خواست خود اقدام نمایند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طبق بند ب ماده 6 قانون بیمه بیکاری ، افراد بیکار شده حد بیشتر 30 روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام نمایند اضافه کرد: ثبت در خواست بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت این بند قانونی نیز بوده است.

وی توضیح داد: دستور العمل مشترکی در تارخ 27/12/1398 از سوی معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به امضا رسید و مقرر شد که در همین رابطه شیوه نامه اجرایی نیز از سوی ادارات کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره مندی متقاضیان تهیه گردد که این شیوه نامه نیز در تاریخ 11/ 1/ 1399 به امضای مشترک معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی رسید و به تمامی استانها ابلاغ شد.

بابایی گفت : بر اساس این شیوه نامه، 10 گروه فعالیت و زیر بخشهای مالی به عنوان فعالیت هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده اند و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آنها دچار آسیب شده و کارگران این فعالیت ها نیز مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند می توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره مند شوند.

وی در این رابطه اضافه کرد: همچنین برای سایر بنگاه هایی که جزو 10 گروه شغلی مذکور نبوده اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده اند نیز با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد: با تخصیص این تسهیلات به صندوق بیمه بیکاری بتوانیم هرچه سریعتر به مشمولین ماده 2 قانون بیکاری که به طور غیر ارادی کار خود را ازدست داده اند و در چارچوب ضوابط قانونی مشمول مقرری بیمه بیکاری می شوند ، خدمات قانونی ارائه دهیم.

بابایی با تاکید بر اینکه مقرری بیمه بیکاری صرفا به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری هستند تعلق می گیرد اضافه کرد: سایر بیمه شدگان از جمله بیمه های خاص، مشاغل آزاد ، خویش فرمایی ، بیمه کارگران ساختمانی ، قالیبافان رانندگان حمل و نقل شهری و ... که از شمول قوانین ذکر شده مستثنی شده اند را شامل نمی گردد.

وی تاکید نمود : افراد دارای شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید سه شرط مشمول قانون کار، مشمول تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری را دارا باشند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه معیار تصمیم گیری و تصمیم سازی صرفا ثبت نام در سامانه درخواست نیست اضافه کرد : علاوه بر ثبت نام در این سامانه باید سه شرط یاد شده نیز در خصوص آنها محرز گردد .

بابایی خاطر نشان کرد: پس از ثبت نام متقاضیان ، فهرست آنان برای صحت سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال و سپس بر اساس اعلام این سازمان ، برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند ، پیامک جداگانه ای مبنی بر عدم احراز شرایط ارسال می گردد.

وی اضافه کرد: برای افرادی که براساس ضوابط قانونی حائز شرایط شده اند نیز پیامک جداگانه ای مبنی بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تامین اجتماعی مربوطه و همچنین حساب بانکی فرد ار سال می گردد .

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی یاد آور شد : بر اساس مصوبه دولت مقرر شده است مبلغ 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری تخصیص داده گردد تا افرادی که به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده اند و مشمول قانون کار و قانون بیمه بیکاری بتوانند از این تسهیلات در قالب بیمه بیکاری استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مقرری بیمه بیکاری صرفا به افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقرری بیمه بیکاری صرفا به افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید