حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت که سازمان بورس و اوراق بهادار در کوشش است تا جایی که ممکن باشد مراجعات حضوری برای ورود به بورس را حذف و فرآیندها را الکترونیکی کند.

حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، سید مصطفی رضوی با بیان اینکه یکی از موانع قانونی که اجازه احراز هویت غیرحضوری و الکترونیکی را نمی دهد، تبصره 3 ماده 91 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی است، گفت: به وسیله شورایعالی بورس و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی اصلاح این تبصره در دستور کار است تا هر چه سریعتر خدمت احراز هویت غیرحضوری به صورت رایگان و به ساده ترین شکل ممکن در اختیار تمام مردم قرار گیرد .

وی ادامه داد: اما به امر رهبر معظم انقلاب منع قانونی فوق، برای مشمولین سهام عدالت مرتفع شده است. به نحوی که، چنانچه مشمولین سهام عدالت شماره حساب بانکی و سیم کارت تلفن همراه به نام خود را در سامانه سجام شرکت سپرده گذاری ثبت نمایند، نیازی به احراز هویت مجدد و یا مراجعه به دفاتر پیشخوان یا بانک ها یا حتی کارگزاری ها نخواهند داشت. هم اکنون، شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال فراهم کردن مقدمات فنی برای مهیا کردن امکانی است که، چنانچه فردی در سامانه سجام با ارائه شماره حساب بانکی و سیم کارت به نام خود ثبت نام نماید و جزو مشمولین سهام عدالت نیز باشد، نیازی به احراز هویت حضوری و حتی احراز هویت غیرحضوری و پرداخت هزینه در این خصوص نخواهد داشت.

عضو هیات مدیره سازمان بورس اضافه کرد: پس از برطرف موانع قانونی احراز هویت غیرحضوری که اشاره شد، این امکان احراز هویت رایگان مبتنی بر حساب بانکی و سیم کارت برای تمام مردم فراهم خواهد شد.

رضوی در مورد احراز هویت غیرحضوری در سجام توضیح داد: با توجه به مصوبات شورای عالی بورس، امکان احراز هویت غیرحضوری رایگان مبتنی بر سیم کارت و شماره حساب معتبر به نام خود متقاضی، برای تمام 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت توسط شرکت سپرده گذاری به زودی باید فراهم گردد. چنانچه مشمولین سهام عدالت از این طریق احراز هویت شوند، می توانند همانند یک فرد عادی، از تمامی خدمات بازار سرمایه به صورت الکترونیکی استفاده نمایند و محدود به حیطه سهام عدالت نخواهند بود.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره ضرورت الکترونیکی نمودن فرایندهای بورس و حذف کاغذ گفت: در حال تدوین چارچوبی هستیم که نه تنها مراجعات حضوری برای سجام به طور کامل حذف گردد، بلکه افرادی که سجامی شده باشند در مراجعه به کارگزاری ها و سایر نهادهای اقتصادی بازار سرمایه، حتی برای یک بار هم نیازی به احراز هویت حضوری نداشته باشند.

رضوی در پاسخ به دریافت کارمزد مازاد برای بعضی از خدمات الکترونیکی در بازار سرمایه توضیح داد: تمام ارکان بورس، کارگزاری ها و حتی خود سازمان بورس، برای انجام وظایف خود طبق چارچوب های مشخص شده کارمزد مشخصی از معاملات دریافت می نمایند و دریافت کارمزدهای بیشتر مانند کارمزد برای خدمات الکترونیکی، بدون تصویب در هیات مدیره سازمان توجیهی ندارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید