ترکیب علم و عمل نقطه قوت مرکز پژوهش های اتاق ایران است

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، در تازه ترین نشست روسای کمسیون های تخصصی اتاق ایران با رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق، نحوه فعالیت مرکز پژوهش های مالی اتاق ایران و ارتباط آن با کمیسیون های تخصصی آنالیز شد. در ابتدای نشست، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران از اهمیت مرکز پژوهش های مالی اتاق ایران گفت و اینکه این مرکز باید در مسائل مختلف مالی صاحب نظر باشد.

ترکیب علم و عمل نقطه قوت مرکز پژوهش های اتاق ایران است

شافعی به صندلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و گفت: مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران باید صندلیی محکم و علمی داشته باشد؛ دکتر قاسمی به عنوان رئیس این مرکز با انبوهی از تجربه به اتاق ایران آمده است تا بتوانیم در آینده شاهد تحولی در این مرکز باشیم.

به گفته شافعی تعامل و همکاری مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران با کمیسیون های تخصصی یعنی تلفیق علم و عمل، تجربه و نظر و این می تواند نقطه قوت این مرکز باشد.

بعد از آن محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران ادامه داد که خط ممیز این مرکز با سایر مراکز پژوهشی این است که قرار است دانش فنی و ارزشمند فعالان اقتصادی با دانش روز اقتصاد ترکیب شده و به دستور کار سیاستی تبدیل گردد. قبلاً در هیچ کدام از مراکز پژوهشی این ارتباط نبود. در مرکز پژوهش های مجلس از افراد بسیار علمی و آموزش دیده استفاده می کردیم ولی هیچ کدام از این افراد حتی یک روز هم تجربه کار اقتصادی نداشتند ولی برای اقتصاد نسخه سیاستی می نوشتند.

او ادامه داد: البته قبل از انقلاب سیاست گذار اقتصادی درگیر کار بود؛ تجربه کار اقتصادی در سطح بین المللی داشتند ولی بعدها این ارتباط دو حوزه سیاست گذاری و کار اقتصادی قطع شد و در عمل عوارض زیادی متوجه اقتصاد کشور شد.

او ادامه داد: در شرایط حاضر بخش خصوصی به آمار و اطلاعات دقیق و منظمی احتیاج دارد و ما الآن با این موضوع فاصله معناداری داریم. بدون آمار منظم نمی توان برای اقتصاد کشور کاری دقیق انجام داد و برای همین از آقای عادل آذر خواسته ایم که روی نظام آمار و اطلاعات اقتصادی کار کند.

به گفته قاسمی اگر ترکیب دانش و عمل را باهم داشته باشیم می توان برای اقتصاد کاری نظام مند انجام داد.

او یکی از رکن های مهم کار در مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران را تهیه مدل ویژه اقتصادی مطرح نمود و همچنین گزارش سالانه اقتصاد از نگاه بخش خصوصی که باید در خاتمه هرسال منتشر گردد. اما در همه این جهتها از کمیسیون های تخصصی هم خواهش می کنیم که با ایده، علم و تجربه شان در کنار ما باشند. البته الآن با کمیسیون اقتصاد کلان درباره برنامه هفتم توسعه کار را شروع نموده ایم، یا با کمیسیون اقتصادیات، کار و تأمین اجتماعی درباره اقتصادیات بر ارزش افزوده کار نموده ایم و قرار است این همکاری باهمه کمیسیون ها شروع گردد.

بعد از آن ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران از صندلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان مشاور سه قوا گفت: ما هرقدر روی مسئله پژوهش های اقتصادی کار کنیم، نتیجه آن قدرتمندتر شدن اتاق است. کمیسیون ها هم می توانند احتیاجهای مطالعاتی و پژوهش و آمار خود را به مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران ارجاع دهند تا درنتیجه این از تناقض گویی ها جلوگیری کنیم.

محسن حاجی بابا، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران از معضل فقر آمار در کشور گفت؛ ما در خیلی از حوزه های اقتصاد، از صنعت تا گمرک آمار دقیقی در اختیار نداریم؛ اگرچه تهیه آمار در کشورهای توسعه نیافته سخت است ولی همین آمار زیربنای توسعه اقتصادی است و ما باید حتماً به این مسئله دقت کنیم.

در ادامه نشست احمد آتش هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضایی و مقرراتی از بروکراسی موجود در اتاق ایران انتقاد کرد و گفت که اجازه ندهید مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران وارد فرایند بوروکراتیک گردد؛ ما مسئله پژوهش و نوع ارتباط با کمیسیون های تخصصی را می توانیم حل کنیم ولی گاهی ساختار و شکل سازمان جلوی پیشرفت کار را می گیرد.

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران هم از هدفمندی پژوهش ها گفت؛ اینکه اولویت کمیسیون ها معین گردد و حتی کار مشترک چند کمیسیون باهم دیگر در اولویت قرار گیرد.

به گفته شریعتی مقدم اتاق ایران با توجه به صندلیی که دارد می تواند روی نظام تصمیم گیری، قانون گذاری و سیاست گذاری اثر مثبت و دقیقی داشته باشد و مبنای همه این اثرگذاری پژوهش هدفمند، علمی، مسئله محور و دقیق است.

در ادامه نشست محمود تولایی، رئیس کمیسیون اقتصادیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران از اهمیت تعامل با دولت و مجلس گفت؛ در فرایند آنالیز قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده ما همکاری خیلی خوبی با مرکز پژوهش های مجلس داشتیم و درنتیجه کار بسیار این همکاری اثرگذار بود. برای همین باید کار مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران را به عنوان یک رسالت ملی در نظر بگیرید و برای پیشرفت آن کار کنید. ساختار نباید موازی باشد و یکپارچگی در این مرکز باید اصل اساسی باشد تا جلوی پیشرفت کار گرفته نگردد.

علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران تأکید کرد برای حرف واحد برنامه درست و رفتار سنجیده باید با علم و پشتوانه علمی تکیه کرد و این با تجهیز مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران ممکن است.

در ادامه نشست حمید عزت آبادی پور، رئیس کمیسیون حمل ونقل و لجستیک اتاق ایران از تجهیز مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران گفت، تجهیز این مرکز تجهیز اتاق ایران است، باید امکانات اقتصادی و منابع انسانی به موقع در اختیار این مرکز قرار داده گردد. باید در ادامه از اتاق ها، کمیسیون ها و تشکل ها مشورت گرفته گردد.

محمود اولیایی نایب رئیس کمسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران به تفکر سیستمی اشاره نمود: از دل تفکر سیستمی ایده درست و خلاق بیرون می آید. باید در این مجموعه پژوهشی فرآیند منسجمی مورد توجه باشد، اولویت بندی و احتیاجسنجی صورت گیرد و درنهایت با دیدی روشن کار شروع گردد؛ نکته ای که علی اکبر عبدالملکی، رئیس کمیسیون گردشگری و کسب وکارهای وابسته اتاق ایران هم به آن تأکید کرد.

در ادامه نشست محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران از تجهیز منابع اقتصادی و انسانی به موقع برای مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران گفت؛ در این مرکز باید بروکراسی ها را کم کرد و اجازه داد در فضای آرام و چابک این سیستم کار خود را انجام دهد.

بعد از آن محمدرضا رمضانی، دبیرکل اتاق ایران از لزوم همکاری با مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران گفت و اینکه هیات رئیسه اتاق ایران و کمیسیون ها از این مرکز حمایت می نمایند. ما کوشش می کنیم این مرکز خوراک فکری خوبی برای بخش خصوصی تهیه کند.

همچنین کیوان کاشفی تأکید کرد که باید ارتباط با کمیسیون ها تقویت گردد و از تجربه آن ها در جهت کار استفاده گردد.

علی ملایی، معاون کسب وکار اتاق ایران هم در خاتمه این نشست تأکید کرد که در جلسه شورای معاونین اتاق ایران درباره اهمیت مرکز پژوهش های اقتصاد صحبت شده و همه امیدوار هستند که بتوانیم از این ظرفیت بهره بگیریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "ترکیب علم و عمل نقطه قوت مرکز پژوهش های اتاق ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب علم و عمل نقطه قوت مرکز پژوهش های اتاق ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید