بیماران قلبی کمتر کلسیم دریافت نمایند

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، تهران (پانا) - رئیس انجمن آترواسکلروز ایران و فوق تخصص اینترنشنال قلب و عروق گفت بیماران قلبی و عروقی باید کلسیم کمتری را به صورت روزانه دریافت نمایند.

بیماران قلبی کمتر کلسیم دریافت نمایند

مسعود قاسمی در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد اظهار کرد: کلسیم یک فلز است و خیلی فکر می نمایند باید پودر باشد اما کلسیم سومین عنصر زمین بعد از آهن و آلومینیوم است و تمام عناصر کره خاکی کلسیم دارند. در صنعت باطری و صابون و سیمان و کاغذ از کلسیم استفاده می گردد و در بدن نیز این عنصر اهمیت دارد.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران شرح داد: کلسیم عنصر ارزشمند در ساخت سلول های عضلانی است در سلول های جهت عصبی نقش ویژه دارد و در آنزیم ها و ساخت پروتئین نقشی اساسی دارد و از منابع تشکیل استخوان است. مواد لبنی و سویا و ماهی سرشار از کلسیم هستند.

قاسمی ادامه داد: مکمل کلسیم ویتامین دی است. مصرف کلسیم یک تا 18 سالگی میانه 3 گرم در روز است و از 20 تا 50 سالگی 2.5 گرم و در 50 سالگی به بالا 2 گرم است و نباید بیشتر از این حجم مصرف کنیم. ویتامین دی و پاراتورمون باید در بدن وجود داشته باشد که کلسیم دریافتی روی استخوان بنشیند. اگر این دو ماده در بدن کم باشد کلسیم کارکرد خود را از دست می دهد.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران تاکید نمود: درباره کلسیم تناقضات پزشکی در مصرف وجود دارد. مقالات زیادی در این باره نوشته شده اما یک مقاله جمع بندی به این نتیجه اشاره می نماید که باید در اندازه دریافت کلسیم در بیماران قلبی توجه کنیم و این بیماران باید کلسیم کمتری دریافت نمایند. این در شرایطی است که بیمار در شرایط ویژه به کلسیم نیازی نداشته باشد. کسانی که دچار تنگی جداره رگ قلب هستند بخصوص باید در مصرف کلسیم دقت نمایند. کلسیم یکی از عوامل تشکیل لخته هم هست اما باید یادمان باشد این لخته یک عنصر دفاعی نیز محسوب می گردد و وقتی دست می بُرد لخته جلوی خونریزی را می گیرد از اینرو باید در مصرف کلسیم تعادل رعایت گردد.

قاسمی یادآور شد: کسانی که دچار بیماری قلبی و عروقی هستند حتما دریافتی کلسیم روزانه را محاسبه نمایند و فراتر از اندازه 1000میلی گرم مصرف کلسیم نداشته باشند. کسانی که ثابت شده کلسیم در جداره رگ دارند باید توجه بیشتری داشته باشند و کاهش دریافتی کلسیم روزانه را مد نظر قرار دهند.

وی گفت: درباره ویتامین دی به این نتیجه رسیدیم که اقایان 600 واحد ویتامین دی در روز لازم دارند و خانم ها 800 تا 1000 واحد کلسیم بخصوص در دوران شیردهی بانوان نباید کمتر از اندازه نرمال باشد اما بعد از دوراه یائسگی به علت پوکی استخوان آغاز می گردد اندازه مصرف کلسیم باید بیشتر گردد. کلسیم یا باید با منیزیم باشد یا با ویتامین دی که عوارض نداشته باشد.

گفتنی است برنامه تلویزیونی درانتهای الوند شنبه تا چهارشنبه هر هفته به تهیه نمایندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای مجید یحیایی، حامد مهربانی، غزاله کفاش طلب، فرشته علیپور و پدرام ابدان ساعت 07:00 صبح روی آنتن شبکه دوسیما می رود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بیماران قلبی کمتر کلسیم دریافت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران قلبی کمتر کلسیم دریافت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید