آیا استقلال هنوز امیدی برای قهرمان شدن دارد؟

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، شکست بد موقع استقلال آن هم درست در شبی که دو مدعی بالای جدول متوقف شده بودند، رویای 7 ساله قهرمانی آبی ها را از همواره کمرنگ تر کرد. آیا استقلال هنوز امیدی برای قهرمان شدن دارد؟

آیا استقلال هنوز امیدی برای قهرمان شدن دارد؟

در لیگ نوزدهم، بعد از بیستمین بازی استقلال بود که ویروس کرونا شعله ور شد و لیگ برتر را برای 117 روز تعطیل کرد. اتفاقاً در آخرین بازی قبل از تعطیلی کرونایی، استقلال در سیرجان از گل گهر باخت و درحالی به استقبال تعطیلات ناخواسته رفت که با یک بازی کمتر، 11 امتیاز با صدرنشین لیگ (پرسپولیس) فاصله داشت. تقریباً حالتی مشابه امروز که فرهاد مجیدی بعد از شکست مقابل ذوب آهن، در حالی به یک سوم سرانجامی لیگ می رسد که با 2 بازی کمتر، اختلافی 11 امتیازی با سپاهان صدرنشین دارد.

*سپاهان و پرسپولیس چند امتیاز می گیرند؟

برای اینکه احتمالات قهرمانی استقلال را آنالیز کنیم، ابتدا باید تخمین مناسبی از امتیاز نهایی رقبای مستقیم این تیم یعنی سپاهان و پرسپولیس داشته باشیم.

سال گذشته پرسپولیس با دستپخت مشترک گابریل کالدرون و یحیی گل محمدی، در حدفاصل هفته دوازدهم تا بیست و ششم، در 15 بازی پیاپی به رکورد خیره نماینده 14 برد و یک مساوی (مقابل استقلال) رسید و اگر در هفته های سرانجامی کمی باانگیزه تر بود، شاید می توانست به رکورد رویایی 70 امتیاز در سرانجام فصل برسد. با این حال پرسپولیس در لیگ نوزدهم، 67 امتیازی شد و رکورد کسب امتیاز در لیگ شانزده تیمی را شکست. یعنی پرسپولیسی ها به میانگین 2.2 امتیاز برای هر بازی رسیدند. اما سال جاری، بسیار بعید است که تیم قهرمان لیگ (هر تیمی که باشد) به چنین میانگینی نزدیک گردد.

سپاهان تا اینجای لیگ، تقریباً به طور میانگین از هر بازی 2 امتیاز گرفته و پرسپولیس نیز شرایط مشابهی دارد. یعنی اگر سپاهان و پرسپولیس در ادامه لیگ، همین فرایند فعلی را حفظ نمایند، در سرانجام فصل تقریباً 60 امتیاز خواهند داشت.

*استقلال چند امتیاز می خواهد؟

حالا به استقلال 34 امتیازی برگردیم که 10 بازی در پیش دارد و برای اینکه به عبور از پرسپولیس و سپاهان امیدوار باشد، باید حدود 26 یا 27 امتیاز کسب کند؛ یعنی 8 برد و 2 مساوی یا 9 برد و 1 شکست. این فرضیه، وقتی قابل اتکا می گردد که شاگردان نویدکیا و گل محمدی دچار افت فاحشی نشوند و همچنان به کسب میانگین 2 امتیاز از هر بازی ادامه دهند. یعنی اگر فرض کنیم سپاهان و پرسپولیس همزمان نزول نمایند و امتیاز کمتری به دست بیاورند، آن وقت استقلالی ها می توانند امیدوار باشند که در حالتی شبیه با لیگ پانزدهم (قهرمان: استقلال خوزستان) و یا لیگ سیزدهم (قهرمان: فولاد خوزستان) فقط با کسب 57 امتیاز به قهرمانی برسند.

در لیگ ایران، امتیاز دریافت در هفته های سرانجامی به مراتب سخت تر از نیم فصل اول است. با این حال استقلال در سال های اخیر، در 2 مقطع، در یک سوم سرانجامی لیگ، نتایج فوق العاده ای ثبت نموده. در لیگ شانزدهم (فصل 95-96)، استقلال که فصل را خوب آغاز ننموده بود، با علی منصوریان در 10 هفته سرانجامی 23 امتیاز گرفت و سال بعد (فصل 96-97) وینفرد شفر که در میانه راه جانشین منصوریان شده بود، در 10 بازی سرانجامی، درخشان ترین نتایج ممکن را گرفت و با کسب 25 امتیاز، استقلال را از میانه جدول تا رده سوم لیگ بالا کشید.

حالا فرهاد مجیدی برای نزدیک شدن به قهرمانی، باید کاری فراتر از منصوریان و شفر انجام دهد و همه حریفان آینده را یکی بعد از دیگری شکست دهد.

استقلال در تهران می ماند

خبر خوب برای فرهاد مجیدی این است که هنوز 2 بازی رو در رو با حریفان مستقیمش دارد و اگر بتواند در دو بازی 6 امتیازی، پرسپولیس و سپاهان را شکست دهد، گام بلندی برای نزدیک شدن به صدر جدول برمی دارد. نکته دیگر اینکه استقلال از 10 بازی باقی مانده، 7 ملاقات را در تهران برگزار می نماید و فقط به آبادان، اراک و قائمشهر سفر خواهد نمود. این درحالی است که پرسپولیس و سپاهان هر کدام 4 ملاقات خارج از خانه دارند.

بازی های باقی مانده سپاهان:

سپاهان- مس رفسنجان

فولاد- سپاهان

سپاهان- ماشین سازی

پیکان- سپاهان

سپاهان- نفت آبادان

شهر خودرو- سپاهان

سپاهان- ذوب آهن

استقلال- سپاهان

بازی های باقی مانده پرسپولیس:

ذوب آهن- پرسپولیس

استقلال- پرسپولیس

مس رفسنجان- پرسپولیس

پرسپولیس- گل گهر

فولاد- پرسپولیس

پرسپولیس- آلومینیوم اراک

ماشین سازی- پرسپولیس

پرسپولیس- تراکتور

پیکان- پرسپولیس

بازی های باقی مانده استقلال:

نفت آبادان- استقلال

استقلال- شهرخودرو

پرسپولیس- استقلال

استقلال- گل گهر

آلومینیوم اراک- استقلال

استقلال- تراکتور

سایپا- استقلال

استقلال- نفت مسجدسلیمان

نساجی- استقلال

استقلال- سپاهان

ورزش سه

منبع: فرارو

به "آیا استقلال هنوز امیدی برای قهرمان شدن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استقلال هنوز امیدی برای قهرمان شدن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید