واکسیناسیون کرونایی 42.5 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از واکسیناسیون کرونایی 42.5 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان شرقی اطلاع داد.

واکسیناسیون کرونایی 42.5 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان شرقی

دکتر محمدحسین صومی آدینه شب، 19 شهریورماه، در گفت وگوی خبری، با اشاره به اعلام رنگ بندی نو شرایط کرونایی شهرهای استان، اظهار کرد: تا روز گذشته فقط خداآفرین در شرایط زرد و چاراویماق هم در شرایط نارنجی بوده و سایر شهرها هم شرایط قرمز کرونایی را داشتند اما در رنگبندی نو اعلام شده، شرایط کرونای اسکو، آذرشهر، جلفا، کلیبر و هریس به رنگ نارنجی تغییر نموده است.

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، وی با بیان این که آذربایجان شرقی، بیست و نهمین استان کشور در مورد شرایط شیوع بیماری کرونا است، اضافه نمود: در پی بروز موج پنجم کرونا در کشور، تمامی استان ها به طرف قله این موج حرکت نموده و اکنون به آرامی در حال نزول و بهبود شرایط هستند اما خوشبختانه آذربایجان شرقی در اواسط این موج بیماری، سیر نزولی را شروع نموده و طی چهار روز گذشته هم فرایند کاهشی داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس نرم کشوری، اگر استان ما هم همچون سایر منطقه ها کشور این پیک از بیماری را تجربه می کرد، تعداد موارد بستری به 3000 بیمار می رسید اما اکنون حدود 1900 بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند، یعنی ما این مرحله از اوج گیری کرونا را با کمترین عارضه پشت سر می گذاریم.

صومی با تاکید بر این که واکسیناسیون سریع و همراهی مردم در این شرایط تاثیرگذار بوده است، گفت: آذربایجان شرقی در بدترین شرایط خود، حداکثر 100 نفر به ازای یک میلیون نفر جمعیت بستری روزانه کرونایی داشته است در حالی که در بعضی استان ها این عدد حتی به 200 نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت به ثبت رسیده است.

وی در مورد شرایط واکسیناسیون کرونایی استان هم تشریح کرد: آذربایجان شرقی جزو استان های پیشتاز در واکسیناسیون است اما در شایعات اخیر، آمارهای غلطی در مورد پوشش پایین واکسیناسیون کرونایی استان بیان شده بود که حقیقت ندارد.

وی اضافه نمود: طی چند روز گذشته، روزانه بیش از 70 هزار نفر در برابر کرونا واکسینه شده اند که از این تعداد، برای 50 هزار نفر دز اول و برای 20 هزار نفر هم دز دوم تزریق شده است. با تداوم فرایند شرایط واکسیناسیون کنونی، تا انتها شهریورماه بیش از 65 درصد جمعیت استان دز اول و حدود 35 درصد جمعیت هم دز دوم را دریافت خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد عوارض تزریق واکسن کرونا هم گفت: تا به امروز هیچ عارضه خاص ناشی از تزریق واکسن کرونا در استان گزارش نشده است و با قطعیت می توان گفت که واکسن از ابتلا و مرگ و میر بیماران کرونایی جلوگیری می نماید و ما هم این موضوع را کاملا با وجود خود لمس می کنیم چرا که از میان کادر درمان استان که تا چهار ماه گذشته واکسن کرونا دریافت نموده اند، هیچ مورد فوتی گزارش نشده است و فقط مدتی قبل یکی از بانوان کادر درمان مبتلا به کرونا فوت کرد که علت این امر هم عدم دریافت واکسن از سوی این بانوی باردار بود.

وی در مورد بازه سنی تزریق واکسن کرونا در استان هم اظهار کرد: قرار بود تا در روز آدینه افرادی که به مراکز واکسیناسیون مراجعه می نمایند را بدون واکسن برنگردانیم، که در این راستا شایعه ای مبنی بر تزریق واکسن کرونا برای تمامی افراد بالای 18 سال در تمامی نقاط استان پخش شد، لذا افراد بالای 18 سال به مراکز واکسیناسیون هجوم آوردند و ما هم نمی خواستیم که این افراد را بدون واکسن بازگردانیم، در نتیجه به تمامی افراد مراجعه نماینده واکسن تزریق شد.

وی اضافه نمود: روز آدینه شاید نزدیک به 100 هزار نفر در استان و به خصوص شهر تبریز واکسن کرونا دریافت کردند، اما با توجه به برنامه واکسیناسیون کرونایی استان و تعهد ما به تزریق واکسن برای گروه های حساس اجتماعی چون کارگران کارخانه های تولیدی، دانشجویان و ... قرار شده تا از روز شنبه در روستاهای استان تمامی افراد بالای 18 سال و در شهرهای استان به خصوص تبریز هم برای افراد 35 سال و به بالا (متولد 1365 و به پایین) واکسن تزریق گردد.

وی با تاکید بر این که واکسن به مقدار کافی در استان وجود دارد، ادامه داد: با توجه به این که فرایند واکسیناسیون باید به شکل برنامه ریزی شده انجام بگیرد و توان و ظرفیت تزریق روزانه واکسن در مراکز معین است، خواهشمندیم فقط گروه های سنی اعلام شده به مراکز مراجعه نمایند.

صومی با بیان این که تا انتها شهریورماه و یا حداکثر تا 15 مهرماه، تمامی افراد بالای 18 سال مجاز به دریافت واکسن خواهند شد، گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، قرار است تا انتها هفته یک میلیون دز واکسن به استان تحویل داده گردد. با احتساب تزریق روزانه 100 هزار دز واکسن، می توان گفت که واکسن موردنیاز استان تامین خواهد شد.

وی با بیان این که سه میلیون نفر از جمعیت استان بالای 18 سال هستند، ادامه داد: اکنون تعداد یک میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت استان دز اول واکسن را دریافت نموده اند.

وی گفت: واکسن سینوفارم و برکت برای تزریق دز اول و واکسن سینوفارم، برکت و استروزنکا (برای دریافت نمایندگان دز اول استروزنکا و اسپوتینک) برای تزریق دز دوم در مراکز واکسیناسیون استان وجود دارد.

وی متذکر شد: ما در مقابل مردم استان متعهد هستیم که در کمترین زمان ممکن و طبق برنامه، واکسیناسیون را انجام دهیم و سعی داریم تا گروه های سنی نو را بر اساس ارزیابی های انجام گرفته، در کمترین زمان ممکن اعلام کنیم.

وی با بیان این که هم استانی های عزیز برای دریافت واکسن نیازی به ثبتنام در سامانه واکسیناسیون ندارند، اضافه نمود: برنامه واکسیناسیون در استان اندکی جلوتر از برنامه کشوری بوده و معمولا پیش از باز شدن سهمیه ثبتنام استان در این سامانه، واکسیناسیون گروه های معین شده در استان شروع می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واکسیناسیون کرونایی 42.5 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون کرونایی 42.5 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید