توصیه هایی به خانواده های دارای فرزند اتیسم در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، مشاور رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص با بیان اینکه مبتلایان به اتیسم دچار اختلال عدم یکپارچگی حسی هستند و علاقه مندند اشیا را در دهانشان بگذارند یا سطوح مختلف را لمس کنند، می گوید: از آنجایی که ویروس کرونا از طریق گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می شود، ممکن است مبتلایان به اتیسم در مقابل ابتلا به بیماری کرونا آسیب پذیرتر از سایر افراد باشند، لذا آنها نیازمند مراقبت بیشتری هستند.

توصیه هایی به خانواده های دارای فرزند اتیسم در روزهای کرونایی

امین رفیعی پور در گفت وگو با وبلاگ افراگرافیک، با بیان اینکه اتیسم نوعی اختلال طیف رشدی است، می گوید: شدت طیف اتیسم از شدید تا ضعیف متغیر است؛ در نوع شدید آن ممکن است فرد مبتلا حتی نتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد، اما در طیف ضعیف آن مبتلایان به اتیسم تفاوت جزئی با افراد عادی دارند. مبتلایان به اتیسم رفتارهای تکراری انجام می دهند که همین موضوع باعث می شود در انجام کارهای روتین پیروز باشند. آنها نمی توانند ارتباط چشمی خوبی برقرار کنند در نتیجه نمی توانند با اجتماع تعامل خوبی داشته باشند.

وی ادامه می دهد: مبتلایان به اتیسم در زمینه تعاملات اجتماعی دچار اختلال هستند، در واقع آنها علاقه مندند اشیا را در دهانشان بگذارند، سطوح مختلف را لمس کنند و اغلب به یک شی خاص وابستگی دارند. آنها نسبت به نور و صدا حساس اند و به دلیل اینکه حرکات تکراری انجام می دهند، وابستگی زیادی به یک شی خاص دارند.

این روانشناس سلامت معتقد است: از آنجایی که مبتلایان به اتیسم به یک شی خاص وابستگی دارند و علاقه مندند اشیا را در دهانشان بگذارند، ممکن است در مقابل ابتلا به بیماری کرونا آسیب پذیرتر از سایر افراد باشند. البته در واگیرداری بین افراد اتیسمی و سایر افراد تفاوتی وجود ندارد چراکه این ویروس از طریق گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا از طریق لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می شود ولی با توجه به اینکه بیماری های تنفسی و قلبی ممکن است در اتیسمی ها بیشتر باشد آنها نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

رفیعی پور در ادامه درباره نحوه آموزش توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس می افزاید: یکی از مسائلی که با افراد طیف اتیسم وجود دارد این است که آنها معمولا نمی توانند مسائل خود را به خوبی بیان کنند اما به خوبی صحبت ها و مفاهیم را درک می کنند. لذا خانواده دارای افراد مبتلا به اتیسم باید برای آموزش توصیه های بهداشتی در ابتدا با آنها صحبت کنند و به آنها بگویند که ممکن است همه افراد به کرونا ویروس مبتلا شوند و این بیماری فقط برای آنها نیست.

مشاور رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص در سرانجام می گوید: باید آموزشهایی درباره عطسه و سرفه کردن به آنها ارایه کرد و مسائل پیشگیرانه مانند نحوه شستن دست و ضدعفونی کردن را با آرامش و به صورت تصویری و از طریق پوسترها و عکس ها آموزش داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توصیه هایی به خانواده های دارای فرزند اتیسم در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی به خانواده های دارای فرزند اتیسم در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید