کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، پروتئینی که به نظر می رسد برای تکثیر و گسترش کووید-19 لازم باشد، یک ضعف بالقوه به شمار می رود که درمان های آینده می توانند آن را هدف قرار دهند.

کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن

به گزارش ایسنا و به نقل از مجله Cell، پژوهشگران بر این باورند که این مولکول که با نام پروتئین تراپوسته ای 41 ب (TMEM41B) شناخته می گردد، می تواند به شکل گیری غشای چربی بیرونی که به محافظت از ماده ژنتیکی ویروس هنگام تکثیر آن می پردازد، یاری کند.

پژوهش جدیدی که در دانشگاه نیویورک (NYU) اجرا شده است، نشان می دهد که TMEM41B، برای تکثیر کروناویروس لازم است.

پژوهشگران در مجموعه ای از آزمایش ها، نحوه فراوری مثل کروناویروس در سلول های آلوده را با فرآیند های مشابه آن در انواع کشنده فلاوی ویروس ها (Flavivirus) از جمله آن دسته از ویروس ها که به بروز تب زرد، ویروس نیل غربی و ویروس زیکا منجر می شوند، مقایسه کردند. آن ها همچنین نحوه فراوری مثل کروناویروس را در سلول های آلوده، با سه نوع فصلی آن که به بروز سرماخوردگی منجر می شوند، مقایسه کردند.

جان پواریر (John Poirier)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما، نخستین شواهد را در خصوص TMEM41B به عنوان یک عامل اصلی در ایجاد عفونت ناشی از فلاوی ویروس ها و به ویژه کروناویروس ارائه می دهد.

وی اضافه نمود: نخستین گام مهم برای مقابله با یک بیماری جدید مانند کووید-19، نقشه برداری از چشم انداز مولکولی است تا اهداف احتمالی در مقابله با آن تعیین شوند. مقایسه یک ویروس تازه کشف شده با دیگر ویروس های شناخته شده، می تواند ما را به کشف آسیب پذیری های احتمالی ویروس برای استفاده در درمان های آینده امیدوار کند.

پواریر ادامه داد: اگرچه TMEM41B در حال حاضر برای متوقف کردن کروناویروس، مد نظر ما قرار گرفته است، اما نتایج پژوهش ما، بیش از صد پروتئین دیگر را شناسایی نموده اند که می توان از آن ها به عنوان اهداف بالقوه دارویی استفاده کرد.

پژوهشگران در این پروژه، از ابزار ویرایش ژن استفاده کردند تا ژن های موجود در سلول های آلوده به ویروس هایی از جمله کووید-19 را غیرفعال نمایند. سپس، اثرات مولکولی غیرفعال شدن هر کدام را با بر توانایی تکثیر شدن ویروس مورد آنالیز قرار دادند.

پواریر گفت: برای تشخیص این که آیا جهش های TMEM41B مستقیما به محافظت در برابر کووید-19 منجر می شوند یا خیر، باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرد.

وی اضافه نمود: موفقیت گروه پژوهشی ما برای ترسیم نقاط مولکولی مورد نظر در کروناویروس می تواند الگویی برای دانشمندان سراسر دنیا باشد تا به مقابله با شیوع ویروس ها در آینده بپردازند.

منبع: فرارو

به "کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید