واکسن کرونا به چه کسانی نمی سازد؟

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، این روزها با سرعت گرفتن نسبی فرایند واکسیناسیون، تردیدها و برآورد های اشتباه فرایند صعودی گرفته است. همچنان خیلی ها به دلیل ترس از ابتلا به کرونا یا بی اطلاعی از اثرات بعدی واکسن کووید 19 از تزریق آن امتناع می کنند.

واکسن کرونا به چه کسانی نمی سازد؟

البته شنیدن اخباری مبنی بر ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن (به ویژه واکسن سینوفارم) بر شدت گرفتن این نگرانی ها افزوده است.

اینها در حالی است که برخی می گویند گروه هایی از افراد جامعه از جمله زوج هایی که قصد بارداری دارند یا افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی از زدن واکسن خودداری کنند، در حالی که بررسی های علمی و مستند از سوی متخصصان نشان داده است هیچ کدام از واکسن ها باعث ابتلا به کرونا نمی گردد.

متخصصان می گویند این که در مدت دو هفته پس از تزریق دوز اول تعداد مبتلایان بیشتر شده است به کاهش پایبندی به شیوه نامه های بهداشتی یا بروز علائمی پس از تزریق واکسن در برخی افراد باز می گردد که معمولا پس از دو هفته از بین می رود و بدن خود را ایمن می کند.

بی شک انجام و تکمیل چرخه واکسیناسیون از سوی همه افراد تنها راستا خروج از بحران کروناست و پرهیز از واکسیناسیون، رسیدن به این هدف را به تعویق می اندازد که بهای از دست رفت جان بسیاری از هموطنان خواهد بود.

دکتر محمدرضا صالحی، متخصص بیماری های عفونی و گرراستای و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با جام جم به برخی پرسش ها و تردیدهایی که نسبت به عوارض تزریق واکسن کرونا وجود دارد پاسخ داده است.

گفته می گردد اگر هر نوع علائم سرماخوردگی دارید از تزریق واکسن کرونا پرهیز کنید. ولی در برخی مراجع فقط به داشتن تب برای به تعویق انداختن تزریق واکسن تاکید می گردد. از نظر علمی چه توصیه ای شده است؟

در صورت وجود علائم مشکوک به کرونا شامل آبریزش بینی، سردرد، سرفه یا تب باید واکسیناسیون کرونا به تعویق بیفتد.

چرا برخی افراد پس از تزریق واکسن علائمی مثل تب، لرز و درد عضلانی نشان می دهند و برخی نه؟

بروز علائم پس از تزریق واکسن، بستگی به نوع واکسن و شرایط ایمونولوژیک دریافت کننده واکسن دارد.

آیا این نظر درست است که احتمال بروز عوارض پس از تزریق واکسن در کسانی که پیش از آن با ویروس کرونا مواجهه داشته اند بیشتر است؟

نه! این درست نیست. علائم بعد از واکسیناسیون ربطی به سابقه ابتلا ندارد.

آیا احتمال بروز عوارض بعد از تزریق واکسن در جوان ها بیشتر از افراد میانسال است؟

خیر، لزوما بروز عوارض با سن مرتبط نیست و صرفا بر اساس نوع واکسن و نوع عارضه فرق دارد.

آیا مقدار ایمنی زایی واکسن های کرونا که به بازار جهانی عرضه شده نسبت به واکسن هایی که در کشور ما موجود است با هم تفاوت زیادی دارد؟

واقعیت این است که اولویت بندی خاصی از سوی سازمان بهداشت جهانی در این باره معین نشده است و تمام واکسن هایی که در دسترس است از بهترین واکسن ها ست. متاسفانه برخی رسانه ها و متخصصان بیش از حد مردم را در این باره حساس کرده اند. تنها توصیه ما این است افرادی که تحت واکسیناسیون قرار گرفته اند، همچنان شیوه نامه های بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند. مدت اثربخشی واکسن هم بیشتر با شرایط جسمی و بدنی خاص هر فرد ارتباط دارد.

چرا این روزها زیاد می شنویم که فردی پس از تزریق واکسن حتی در نوبت دوم، مبتلا به کرونا و حتی نوع نسبتا شدید آن شده است؟

ابتلا بعد از دوز اول شایع است چون دوز اول ایمنی قابل توجهی ایجاد نمی کند اما بعد از تزریق دوز دوم به خصوص دو هفته بعد از تزریق، به تدریج انتظار ایجاد ایمنی داریم که این ایمنی هم صددرصد باعث پیشگیری نمی گردد.

چه کسانی و با داشتن چه بیماری هایی نباید واکسن بزنند؟

ما در حال حاضر منعی برای واکسیناسیون کرونا در بزرگسالان غیرباردار نداریم اما افرادی که دارای علائمی شبیه سرماخوردگی هستند از تزریق واکسن پرهیز کنند، ولی مسائل مفصلی منعی برای تزریق واکسن ایجاد نمی کند. از سوی دیگر بهتر است حداقل چهار هفته از مثبت شدن تست پی سی آر برای تزریق واکسن گذشته باشد. بهتر است کسی که علائم خفیف دارد، برای تزریق واکسن کمی صبر کند. همچنین کسی که شک دارد با فرد مبتلا تماس داشته است مسئله ای برای تزریق واکسن ندارد.

آیا افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی منعی برای تزریق واکسن دارند؟

خیر. افراد مبتلا به بیماری های روماتولوژیک منعی برای دریافت واکسن کرونا ندارند.

در مورد افرادی که اختلالات تیروئیدی دارند چطور؟

افراد مبتلا به اختلالات تیروئید هم منعی برای دریافت واکسن ندارند.

آیا بارداران یا کسانی که قصد بارداری دارند باید ملاحظاتی نسبت به تزریق واکسن داشته باشند؟

واکسن کووید 19 برای خانم های باردار به شدت توصیه می گردد. بررسی ها نشان داده واکسن فایزر بیشترین اثر مثبت را روی زنان باردار داشته و امن ترین واکسن بوده است. پس از آن سینوفارم و آسترازنکا قرار گرفته است که هر دوی آنها از سوی سازمان بهداشت جهانی توصیه شده است. اما در کشور ما کمیته کشوری زنان باردار توصیه کرده که تصمیم گیری جمعی برای تزریق واکسن در زنان باردار باید اتفاق بیفتد. واکسن سینوفارم در چین به بارداران تزریق می گردد و طبق شواهد ایمن به نظر می رسد. در مورد واکسن برکت در حال حاضر مراحل تحقیقاتی اش در حال طی شدن است.

کسانی که در دوران درمان سرطان به سر می برند، مجاز به تزریق واکسن هستند؟

بهتر است افرادی که شیمی درمانی می کنند تزریق واکسن را بین نوبت های شیمی درمانی خود

انجام دهند.

آیا ملاحظات و مراقبت های پس از تزریق واکسن برای واکسن های موجود در کشورمان فرق دارد؟

ملاحظات خاصی وجود ندارد؛ مگر این که فرد علامت دار گردد که مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن به ویژه در صورت بروز درد عضلانی یا سردرد توصیه می گردد. اما در صورت بروز عوارض شدید مثل درگیری ریوی یا سردرد شدید باید با پزشک مشورت گردد.

ترس از ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن که در بسیاری دیده می گردد با چه توجیه علمی و مستندی باید مهار گردد؟

تمام واکسن هایی که از کودکی به ما تزریق شده است به مقدار بسیار اندک عوارضی داشته اند. در رابطه با واکسن فلج اطفال که توانسته این بیماری را در برخی کشورها ریشه کن کند، ممکن است در مقیاس یک در میلیون موردی وجود داشته باشد که با تزریق واکسن مبتلا شده باشند. در رابطه با واکسن کووید-19 هم اگر عوارض واکسن و عوارض ابتلا به خود ویروس را کنار هم در نظر بگیریم، قطعا کفه ترازو به سمت عوارض ابتلا سنگینی خواهد کرد و بدون شک عوارض واکسیناسیون به مراتب کمتر خواهد بود. البته توجه به شیوه نامه های بهداشتی برای گذر ایمن از بحران کرونا حتی در صورت واکسینه شدن برای همه مردم الزامی است.

واکسیناسیون بارداران بعد از هفته دوازدهم

دکتر فیروزه بلاش، جراح و فلوشیپ زایمان و ناباروی: مادران باردار در خطر بالاتر ابتلا به بیماری کووید 19 نیستند، اما در صورت ابتلا، احتمال بالاتر بروز اشکال شدیدتر بیماری در مادران باردار نسبت به زنان غیرباردار در سن مشابه وجود دارد.

واکسن سینوفارم، حاوی ویروس غیرفعال است و بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت به مادران باردار قابل توصیه است.

اما این نکات زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

واکسیناسیون بعد از هفته 12بارداری صورت پذیرد. بعد از واکسیناسیون، تداوم اقدامات پیشگیری از ابتلا به کرونا برای مادر و اعضای خانواده الزامی است.

گروه سنی مادران واجد شرایط واکسیناسیون شامل بارداران تا 35سال و بالاتر، بارداران دوقلو و چند قلو و بارداران با آی وی اف، مادران با بیماری زمینه ای شامل بیماری دیابت، قلبی، فشار خون بالا، مصرف داروهای ایمونو ساپرسیو، بیماری مزمن کلیه، سیروز کبدی، انمی سیکل سل، آسم و پیوند اعضاست.

با توجه به خطرات ابتلا به بیماری کووید 19 در سه ماهه سوم، واکسیناسیون مادران واجد شرایط با سن بارداری 28 هفته و بیشتر در اولویت خواهد بود. در صورت تزریق دوز اول واکسن قبل بارداری یا عدم اطلاع از بارداری در زمان واکسیناسیون توصیه می گردد پس از مشاوره با مادر و براساس ترجیح وی تزریق دوز دوم با واکسن سینوفارم به فاصله 28روز از تزریق قبلی یا بعد از هفته 12 انجام گردد. منع تزریق واکسن در صورت آلرژی داشتن به واکسن است.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه وبلاگ افراگرافیک

منبع: جام جم آنلاین

به "واکسن کرونا به چه کسانی نمی سازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا به چه کسانی نمی سازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید