هشدار دوباره سفیر ایران در عراق؛ به سمت مرز ها حرکت نکنید

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد از هموطنان ایرانی درخواست کرد که به هیچ وجه به سمت مرز های ایران و عراق حرکت نکنند، چرا که دولت عراق امسال پذیرای زوار خارجی نیست.

هشدار دوباره سفیر ایران در عراق؛ به سمت مرز ها حرکت نکنید

به گزارش فارس، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در یک برنامه تلویزیونی در شبکه پنج سیما گفت: خواهش من این است که مردم به هیچ وجه به سمت مرز های عراق و ایران حرکت نکنند، زیرا که به هیچ وجه اجازه ورود به عراق داده نمی شود.

ایرج مسجدی در برنامه یه روز تازه گفت: اینکه بگوییم راهپیمایی اربعین برگزار نمی شود، درست نیست، این راهپیمایی هم اکنون توسط خود مردم عراق در حال برگزاری است و مردم شهر های مختلف عراق در حال عزیمت به سمت کربلا هستند. منظور از برگزار نشدن در واقع عدم حضور زوار خارجی از جمله مردم ایران و سایر کشورهاست و امسال دولت عراق به دلیل جلوگیری از انتشار بیماری کرونا با صدور ویزا برای خارجی ها موافقت نکردند؛ بنابراین زوار و مردم شریف ما امسال پیروز به حضور و شرکت در پیاده روی اربعین نخواهند شد.

وی درباره تعدادی از ایرانی هایی که علی رغم این اعلام برای ورود به عراق به مرز ها مراجعه کردند، توضیح داد: این اتفاق در روز های اولیه رخ داد و برخی فکر می کردند شاید مانند سال های گذشته کشور عراق با حضور آنان موافقت کند، اما با اطلاع رسانی که توسط دستگا ه های مختلف و رسانه ملی انجام شد تقریبا ما دیگر این مشکل را در مرز ها نداریم.

مسجدی گفت: مردم شریف ما می دانند که امسال باید مراسم و دعای اربعین را در خود کشورمان و به نحوی که صحیح می دانند انجام دهند و خواهش من این هست که به هیچ وجه به سمت مرز های عراق و ایران حرکت نکنند، زیرا که به هیچ وجه اجازه ورود به آن ها داده نمی شود، لذا بهتر این است که ما تابع تصمیم مسئولان دو کشور باشیم و همکاری لازم را با مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین با مقامات عراق انجام بدهیم. من خواهشم از ملت شریف و محبان امام حسین (ع) این است که حتما به این موضوع توجه داشته باشند تا مسئله ای برای خودشان و رابطه دو دولت پیش نیاید.

مسجدی در ادامه درباره انتشار ویدیو هایی از راهپیمایی و حضور کسانی که به نظر می آید ایرانی هستند، توضیح داد: خب بله در داخل کشور عراق ایرانی های مقیم داریم. خانواده هایی از سال های گذشته در این کشور ساکن هستند که جمعیت کمی هم نیستند و کسانی که در اینجا شاغل هستند و یا کسانی که در پروژه های مختلفی که در عراق توسط جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است مشغول به کار هستند وجود دارند، بنابراین ممکن است ما ایرانی هایی را در راهپیمایی اربعین داشته باشیم که ساکن دائم و یا موقت عراق باشند، اما اینکه برای مراسم اربعین عراق به کسانی که از ایران بخواهد بیاید ویزا بدهد این اتفاق نیفتاده و نمی افتد.

امسال تصمیم دولت عراق این است که زائران را نپذیرد و به این تصمیم احترام می گذاریم و نمی خواهیم مسئله ای به وجود بیاید.

وی در نهایت درباره پیشنهادش برای عاشقان و دلدادگان امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) گفت: قطعا این عزیزان با توجه به اینکه امسال که نمی توانند در کربلا حضور داشته باشند زیارت و سوگواری خودشان را برای سیدالشهدا (ع) به نحوی که مناسب است و طوری که صحیح است در منزل خودشان و یا هیأت ها و مساجد و محلات خودشان انجام دهند و انشاالله سال آینده با برطرف شدن بیماری کرونا مانند سال های گذشته قانونمند و براساس همکاری مشترک دو کشور ایران و عراق بتوانند به سلامت با حضور میلیونی و شرکت کنند.

منبع: فرارو

به "هشدار دوباره سفیر ایران در عراق؛ به سمت مرز ها حرکت نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دوباره سفیر ایران در عراق؛ به سمت مرز ها حرکت نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید