نقش فضای مجازی در خیانت زناشویی

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، سرهنگ سیامک محمدی، رئیس مطالعات اجتماعی پلیس تهران: یکی از عواملی که در سال های اخیر و به ویژه در کلان شهر تهران خانواده ها را تهدید می نماید موضوع خیانت های زناشویی است. تحقیقات نشان می دهند موضوع خیانت مختص به طبقه خاصی از افراد جامعه نیست، بلکه همه افراد متأهل در معرض آن قرار دارند. در شهر تهران که دارای تنوع بافت جمعیتی از سراسر کشور است، این موضوع در آن بیشتر نمود دارد و مسائل عدیده ای را در مقایسه با دیگر شهر های کشور به دنبال داشته است.

نقش فضای مجازی در خیانت زناشویی

در بعضی از موارد خیانت بین زوج ها به قتل نیز منجر شده است؛ خیانتی که بعضی افراد دلیل آن را در مسائلی در فضای مجازی جست وجو می نمایند. فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می تواند زمینه ساز افزایش خیانت زناشویی و کاهش روابط بین زوجین گردد. امروزه خیانت در ازدواج عامل عظیم نارضایتی زناشویی و همچنین زمینه اصلی تعارض ها، ناسازگاری ها و یکی از برجسته ترین مسائل در روابط زناشویی و طلاق زوجین به شمار می رود.

ظهور تکنولوژی های نوین ارتباطی در عصر حاضر به همراه تحولاتی که در فضای مجازی به وجود آمده است، بسیاری از کارکرد های خانواده را در شهر تهران دچار اختلال نموده است؛ تحولاتی که خود منشأ بروز دگرگونی های عمیق و اساسی در نوع روابط و ارزش های خانوادگی هستند. از سویی دیگر ورود موج جدید وسایل ارتباطی و در دسترس بودن سهل و آسان آن برای همه افراد خانواده و عضویت در شبکه های اجتماعی باعث تشدید و شیوع خیانت های زناشویی شده است. از زمان ورود اینترنت و شبکه های اجتماعی به زندگی شهروندان تهرانی تا به امروز با وجود همه محاسنی که با خود به ارمغان آورده است، دغدغه و نگرانی هایی را نیز به خانواده ها و فراتر از آن سطح جامعه تحمیل نموده است. فضای مجازی و آسیب های آن موضوعی اساسی است که در همه جوامع موضوعیت دارد و به جوامع، اقلیت ها و گروه سنی خاص محدود نمی گردد. با توجه به اینکه کشور ما در حال گذار از جامعه سنتی به مدرنیته است؛ بنابراین در این گذر، آسیب های فراوانی به ویژه در کلان شهر تهران وجود دارد.

پذیرش جامعه مدرن لوازمی دارد که با آموزش به آحاد جامعه، آمادگی لازم در آنان برای مدرن شدن را فراهم می نماید. خانواده از مهم ترین کانون هایی است که در این مرحله مورد آسیب قرار می گیرد و خیانت های زناشویی از جمله این آسیب ها است. در واقع فضای مجازی از جمله عواملی است که می تواند در راهنمایی، تربیت، سازندگی و بالابردن شعور اجتماعی افراد و به سبب آنان رضایت زناشویی نقش مؤثری ایفا نماید و برعکس آن نیز می تواند اتفاق بیفتد؛ یعنی اگر جهت آن، خلاف خیر و صلاح عمومی باشد، می تواند باعث گمراهی، انحراف، فساد، آلودگی و گاه بزهکاری و تعارضات زناشویی، کاهش رضایت زناشویی و در نتیجه خیانت زناشویی گردد.

یکی از دلایل اصلی آسیب پذیری روابط زناشویی در استفاده از این شبکه ها در شهر تهران کنجکاو بودن در زمینه آشنایی با جنس مخالف و سردمزاجی زوجین به علت مسائل و اختلاف عقیده و سلیقه است. افراد زمان هایی که برای استفاده از فضای مجازی می گذارند، گاه بیشتر از زمان هایی است که در کنار خانواده هستند؛ هرچند فرد به صورت فیزیکی در خانواده حضور دارد، ولی در همان زمان در شبکه های مجازی سیر می نماید.

برای بهبود روابط زوجین و پیشگیری از آسیب های فضای مجازی در روابط زناشویی بهتر است نحوه استفاده از این شبکه ها را در خانواده ها هدفمند و قانون مدار کنیم. شرایط زندگی و کاری از عواملی است که نقش مهمی در رابطه خارج از ازدواج دارد و جمعیت و گمنامی موجود در شهر های عظیم مانند شهر تهران به احتمال ایجاد این گونه روابط اضافه می نماید.

منبع: فرارو

به "نقش فضای مجازی در خیانت زناشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش فضای مجازی در خیانت زناشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید