نخست وزیر اتیوپی راهی جبهه جنگ شد، اسارت 11 هزار سرباز ارتش به دست شورشیان

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، همزمان با انتشار فیلمی از اسارت هزاران نفر از نیرو های مسلح اتیوپی به دست مخالفان دولت این کشور، نخست وزیر اتیوپی، وزیر خارجه را مأمور رسیدگی به وظایف خود کرد و خود راهی جبهه جنگ شد.

نخست وزیر اتیوپی راهی جبهه جنگ شد، اسارت 11 هزار سرباز ارتش به دست شورشیان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ افراگرافیک، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی با تشدید درگیری ها و نزدیک شدن نیرو های شورشی از شمال به مرکز، رسماً فرماندهی نیرو های مسلح و عملیات نظامی در جبهه های جنگ را برعهده گرفت.

رسانه های اتیوپی امروز چهارشنبه گزارش دادند که احمد همزمان با این تصمیم، وزیر خارجه اتیوپی را مأمور نموده وظایف نخست وزیری را برعهده بگیرد.

این تصمیم نخست وزیر اتیوپی بعد از آن گرفته شد که وی دیروز سه شنبه راهی جبهه درگیری نیرو های مسلح این کشور با شورشیان شمالی شد. آبی احمد گفته بود می خواهد فرماندهی نیرو های مسلح اتیوپی را به دست بگیرد.

یک سال و یک ماه از جنگ داخلی بین نیرو های ارتش با شبه نظامیان جبهه آزادی بخش خلق تیگرای می گذرد؛ جنگی که در ابتدا دست برتر در آن، از آن نیرو های ارتش و شخص آبی احمد بود و آن ها توانستند شورشیان اقلیم شمالی تیگرای را شدیدا سرکوب کند.

با این حال از چند ماه بعد از آن، صفحه برگشت و شبه نظامیان تیگرای با اتحاد و حمایت نیرو های موسوم به ارتش آزادی بخش اورومو دور تازه ای از درگیری با نیرو های مسلح جمهوری فدرال اتیوپی را از سر گرفتند و این بار توانستند نیرو هایی دولتی را پس زده و ضربات مهلکی به آن ها وارد نمایند.

هر روز که می گذرد نیرو های اقلیم تیگرای و سایر شبه نظامیان متحد با این اقلیم که مخالف سرسخت دولت آبی احمد هستند، به شهر آدیس آبابا، مرکز اتیوپی نزدیک می شوند؛ گزارش های منتشر شده از آن حکایت دارد که نیرو های مخالف کمتر از 160 کیلومتر با این شهر فاصله دارند.

نزدیک شدن شبه نظامیان مخالف دولت اتیوپی به مرکز باعث شد که دوم ماه نوامبر (17 آبان)، دولت فدرال به نخست وزیری آبی احمد به مدت شش ماه حالت فوق العاده اعلام کند و از ساکنان شهر آدیس آبابا بخواهد خود را به صفوف نیرو های مسلح رسانده و آماده دفاع از شهرشان گردد.

شبه نظامیان اقلیم تیگرای بعد از تاریخ 28 نوامبر سال گذشته که طی آن آبی احمد بر این شبه نظامیان اعلام پیروزی کرد، توانستند بعد از مدتی درگیری با نیرو های فدرال، بخش بزرگی از این اقلیم را دوباره تحت کنترل خود درآورند و به سمت منطقه ها عفر و أمهره پیشروی نمایند که در مجاورت این اقلیم است.

کوشش های آمریکا به وسیله جفری ولتمن، فرستاده ویژه جو بایدن در شاخ آفریفا و اتحادیه آفریفا برای دست یابی به توافق آتش بس تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

11 هزار نیروی ارتش اتیوپی به اسارت شورشیان در آمده است

همزمان با تحرکات نخست وزیر اتیوپی برای کنترل جبهه های جنگ، شبه نظامیان اقلیم تیگرای با انتشار ویدیوئی مدعی شدند که نزدیک به 11 هزار سرباز ارتش را طی درگیری های اخیر به اسارت در آورده اند.

کیندیا گیبریهوت، عضو دفتر امور خارجه اقلیم تیگرای در حساب توییتری خود این فیلم را منتشر نموده و گفته است که این 11 اسیر از نیرو های مسلح اتیوپی هستند.

جبهه آزادی بخش تیگرای که با ارتش آزادی بخش اورمو طی هفته های اخیر متحد شده، گفته است که سیطره بر شهر آدیس آبابا طی چند ماه محقق خواهد شد و در صورت ورود نیرو های تحت امر این دو جبهه به این شهر، جوی خون راه نخواهد افتاد. دو جبهه تأکید نموده اند که به پیشروی های خود به سمت مرکز ادامه خواهند داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نخست وزیر اتیوپی راهی جبهه جنگ شد، اسارت 11 هزار سرباز ارتش به دست شورشیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر اتیوپی راهی جبهه جنگ شد، اسارت 11 هزار سرباز ارتش به دست شورشیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید