خبرنگاران ائتلاف سعودی منکر کودک کشی در یمن شد

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، تهران- خبرنگاران- ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان با وجود تداوم حملات، کشتار شهروندان و بچه ها یمنی را انکار کرد و مدعی پایبندی به قوانین و مقررات حقوق بین الملل بشردوستانه و پرهیز از حمله به غیر نظامیان به ویژه بچه ها شد.

خبرنگاران ائتلاف سعودی منکر کودک کشی در یمن شد

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، ائتلاف عربی روز پنجشنه، حذف نام خود از فهرست ناقضان حقوق بچه ها توسط سازمان ملل را ستود و بیان کرد که از همان روز نخست تاسیس، بر حفظ تدابیر پیشگیرانه برای حمایت از بچه ها در یمن تاکید داشته است.

فرماندهی ائتلاف سعودی ادعا کرد که عملکرد ائتلاف در جریان عملیات نظامی برای حفظ سلامت شهروندان و تمرکز بر حملات نظامی علیه پادگان حوثی ها(جنبش انصارالله یمن) و سامانه های موشکی و پرهیز از بمباران مناطق غیرنظامی کاملا شفاف بوده است.

این فرماندهی از تصمیم آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل برای حذف نام ائتلاف عربی از فهرست کشتار بچه ها قدردانی و یادآورشد که این موضوع بیانگر پیروزی اعتبار ائتلاف در برابر جامعه جهانی است.

گوترش روز دوشنبه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی را سال ها پس از آنکه به دلیل کشتار بچه ها در یمن به فهرست سیاه اضافه نموده شده بود، از این فهرست خارج کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی خروج ائتلاف سعودی را از این فهرست بیان کرد که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته 222 کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن به وسیله حملات هوایی از این فهرست خارج می گردد.

سازمان ملل برای اولین بار در سال 2016 و زمانی که بان کی مون دبیر کل آن بود ائتلاف سعودی را به فهرست کودک کش ها اضافه نمود، اما گزارش رسانه ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو نموده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال 2017 و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه اضافه نمود.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طول این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها زنان و بچه ها بودند بر اثر حملات هوایی جنگنده های سعودی جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ائتلاف سعودی منکر کودک کشی در یمن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ائتلاف سعودی منکر کودک کشی در یمن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید