اردوغان ،قدرت طلبی و پیامدهای مالی کرونا

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، روزنامه گاردین در مطلبی رجب طیب اردوغان را سیاستمدار قدرتمند و پوپولیستی دانست که تمایل دارد رهبری خود را تنها راه حفاظت از ترکیه در برابر دشمنان واقعی و تخیلی معرفی کند؛ با این حال همه گیری کرونا بحرانی است که او پیش از این هرگز با چیزی شبیه به آن روبرو نشده است.

اردوغان ،قدرت طلبی و پیامدهای مالی کرونا

به نوشته روزنامه گاردین، نیت شنکن، مدیر پژوهش های ویژه در سازمان نظارتی کاخ آزادی می گوید: رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به تدریج برای اصلاح قانون اساسی ترکیه اقدام و قدرت تحت اختیار ریاست جمهوری را تحکیم کرد.

او معتقد است، وقتی این کشور با پیامدهای اقتصادی کرونا روبرو می گردد، دیگر چیز زیادی وجود نخواهد داشت که تقصیرها به گردن آن انداخته گردد. اردوغان ممکن است قربانی موفقیت خود گردد و به نحو بدی تحت تاثیر نتایج غیرمنتظره قرار گیرد. افول اقتصادی و نحوه مدیریت این بحران می تواند ضربه مهلکی باشد.

تردیدی نیست که این همه گیری جهانی که بحران اقتصادی ایجاد نموده است، به ترکیه لطمه می زند. صندوق بین المللی پول پیش بینی نموده است که اقتصاد ترکیه در اثر پیامدهای کرونا با کاهشی پنج درصدی در سال 2020، تورمی 12 درصدی و نرخ بیکاری 17.2 درصدی روبرو خواهد شد. کاهش ارزش لیر نیز این هفته رکورد پایین ترین میزان خود را زد.

یک اقتصاددان ترکیه ای می گوید، تورم غیررسمی در ترکیه بسیار بالاتر از نرخی است که به طور رسمی اعلام شده است و کاهش نرخ سود به این معناست که دولت راه را برای شوک های تازه ای در زمینه ارزش پول و تورم بالا هموار می نماید. این اقتصاددان اضافه کرد: اقتصاد ترکیه پیش از شیوع کرونا نیز کاملا آسیب دیده بود. ما شاهد یک رکود بسیار شدید و طولانی هستیم.

گاردین این آشوب اقتصادی را شرایطی می داند که می تواند برای اردوغان ضربه ای مرگبار باشد چرا که طی دو سال گذشته، اقتصاد یکی از زمینه های آسیب پذیری عمده حزب حاکم عدالت و توسعه بوده است و نتایج نامطلوب این حزب در انتخابات محلی سال گذشته میلادی که با شکست آن در چندین شهر اصلی همراه بود، نشانی از شروع اضمحلال قدرت اردوغان است.

با اینکه ترکیه ملزم به برگزاری انتخابات سراسری تا سال 2023 نیست، طبق نظام ریاست جمهوری تازه این کشور، اتحادهای اپوزیسیون با اندکی کاهش در حمایت ها از ائتلاف حاکم می توانند اکثریت دولت را که هم اکنون نیز ضعیف شده، از بین ببرند. بعضی ناظران معتقدند که با توجه به تحولات اخیر در ترکیه، پیامدهای همه گیری کرونا مطمئنا به گروه های اپوزیسیون فرصت تقویت موضعشان را می دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اردوغان ،قدرت طلبی و پیامدهای مالی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان ،قدرت طلبی و پیامدهای مالی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید