ابتلای مجدد به کرونا چقدر جدی است

به گزارش وبلاگ افراگرافیک، یک متخصص بیماری های عفونی، در ارتباط با خطر ابتلای مجدد به کروناویروس، توضیحاتی ارائه داد.

ابتلای مجدد به کرونا چقدر جدی است

به گزارش پروه اجتماعی وبلاگ افراگرافیک، علیرضا فاطمی، گفت: باوری که همیشه درباره بیماری های ویروسی مطرح بوده، بیان کننده ایمنی معمولا مادام العمر پس از ابتلا به آن ها است. البته در مواردی مانند آنفلوانزا که ویروس همیشه در حال جهش است، این امر منتفی است و در سال های متوالی یا حتی در یک سال، ممکن است ابتلای چندباره در یک فرد دیده گردد به همین دلیل هر سال واکسن آنفلوانزا بر اساس گونه های شایع ویروس در سال قبل ساخته و عرضه می گردد.

وی اضافه نمود: جهش های ایجادشده در کروناویروس جدید طی ماه های اخیر عمده نبوده و بیشتر حاکی از سرایت پذیرتر شدن و احتمالا ناشی از شدیدتر شدن بیماری بوده است. البته با توجه به طولانی شدن همه گیری و طبیعت ذاتی ویروس ها و تمایل به تغییر ساختاری، وقوع جهش عمده و تغییر اساسی در ساختار ویروس غیرممکن نیست و اگر این جهش عمده اتفاق بیافتد، سابقه ابتلای قبلی قطعا از ابتلای مجدد پیشگیری نخواهد نمود و چالش بیشتری برای سیستم درمانی در جهان ایجاد خواهد نمود.

فاطمی ادامه داد: در ماه های اخیر بیمارانی به بیمارستان ها مراجعه نموده اند که در آنالیز صورت گرفته معین شده ابتلای مجدد به کووید 19 داشته اند، این امر به خصوص در افرادی که تماس مکرر با ویروس داشته اند، مانند کادر درمانی بیشتر رخ داده است. البته موارد بروز مجدد عفونت در حدی نبوده که نگران کننده باشد و بیشتر مواردی هم که مبتلا شده اند، علائم خفیفی داشته اند، ولی این ابتلای مجدد، بیان کننده ایمنی موقت به این ویروس است که هم امکان ماندگاری همه گیری و هم احتمال شکست واکسن احتمالی در ماه های آینده را افزایش می دهد.

وی گفت: تقریبا تمام یافته های بومی شناسی، تشخیصی و درمانی این ویروس تا این لحظه نشان داده تنها راه موثر مبارزه با آن، رعایت اصول بهداشتی از سوی تک تک افراد جامعه است، پس تا اطلاع ثانوی، ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را نباید فراموش کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ابتلای مجدد به کرونا چقدر جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای مجدد به کرونا چقدر جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید